W dniu 24 października 2014 r. w ZSP nr 2 w Brzesku w Brzesku odbyły się kolejne warsztaty kulinarne pod hasłem ,,Na ścieżce turystyki kulinarnej”. Organizatorami warsztatów byli: Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Krakowie oraz ZSP nr 2 w Brzesku. Przygotowaniem uczniów i organizacją warsztatów zajęli się nauczyciele przedmiotów gastronomicznych: Krystyna Kaim, Jolanta Jaworska oraz Sylwia Smaga-Olchawa. OT ARR zadbał o obecność profesjonalnych kucharzy, produkty żywnościowe oraz był fundatorem nagród. Obserwatorami warsztatów byli: Dyrektor ZSP nr 2 w Brzesku Bogdan Hajduga, Dyrektor OT ARR w Krakowie – Bogusław Wiśniewski oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego – Tomasz Latocha.
Celem warsztatów było: umożliwienie uczniom doskonalenia umiejętności zawodowych pod okiem ekspertów kulinarnych, poznanie i promowanie kulinarnych tradycji regionu, rozpowszechnianie wiedzy na temat systemów jakości żywności, produktów regionalnych i tradycyjnych, poznanie procesów przygotowania potraw, rozbudzenie inicjatywy oraz pomysłowości, a także wyrabianie umiejętności pracy w zespole.
Warsztaty były prowadzone przez znakomitych kucharzy Michała Henzla oraz Marka Galicę.
W warsztatach uczestniczyło 18-stu uczniów z klasy 2G o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik przedstawiał prezentację na temat potrawy wigilijnej charakterystycznej dla regionu małopolskiego. Prezentacja miała formę multimedialną połączoną z przedstawieniem wykonanej wcześniej potrawy w domu. W przygotowanie potraw często byli zaangażowani domowi mistrzowie: babcie lub mamy. W części praktycznej uczestnicy, pracujący w 3-osobowych zespołach pod kierunkiem mistrza kulinarnego Michala Henzla, sporządzali potrawy z wykorzystaniem produktów regionalnych oraz je prezentowali. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli do dyspozycji różnorakie składniki, a wśród nich suskę sechlońską, olej rydzowy, miód pitny, karpia zatorskiego, fasolę ,,Piękny Jaś”. Wśród surowców były produkty z grupy PDO (Chroniona Nazwa Pochodzenia), PGI (Chronione Oznaczenie Geograficzne) oraz TSG (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność).
Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Wyszukali przepisy stanowiące tradycję ich rodzin lub środowiska lokalnego i na ich postawie przygotowali potrawy do degustacji. W części praktycznej pracowali pod kierunkiem mistrza kulinarnego rozwijając umiejętności organizacyjne, planowania, zasady doboru produktów, technikę pracy, zasady kompozycji i dekoracji potraw na talerzu. Podczas kulinarnych zmagań uczniowie uzyskali również cenne wskazówki i porady, które przydadzą się im w rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych. W części praktycznej uczestnicy przygotowali: torcik makowo-miodowy z andrutem kaliskim, krem z dyni z suską sechlońską i olejem rydzowym, karpia zatorskiego na konfiturze śliwkowo-jabłkowej, dorsza w cieście francuskim z sosem śliwkowym i jabłkami karmelizowanymi w miodzie i trójniaku, karpia zatorskiego na puree z fasoli wrzawskiej, polędwicę wieprzową z suską i oscypkiem, łososia w sosie miodowo-musztardowym oraz zupę rybną na karpiu zatorskim.
Jurry pod przewodnictwem Marka Galicy oceniało między innymi sposób pozyskania receptury, jej udokumentowanie, prezentacje potraw, zgodność z tematem, umiejętność pracy w zespole oraz umiejętności praktyczne.
Zwycięskim zespołem okazał się zespół w składzie: Justyna Gliździńska, Weronika Kozub oraz Wojciech Janisz. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom.
Galeria zdjęć <<<
—
Krystyna Kaim