Don't Miss
Home » Wiadomości » Warsztaty – problemy antybiotykoterapii szpitalnej

Warsztaty – problemy antybiotykoterapii szpitalnej

19.12.2017 odbyły się w brzeskim szpitalu warsztaty dla personelu medycznego poświęcone problemom leczenia zakażeń i antybiotykoterapii. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach działań realizowanych w ramach Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków .Szkolenie poprowadził dr Tomasz Ozorowski, specjalista mikrobiologii , autor wielu publikacji poświęconych zagadnieniom antybiotykoterapii.

Powodem powołania Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w Polsce są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia spowodowane pojawieniem się i szybkim rozprzestrzenianiem się bakterii opornych na dostępne antybiotyki (tzw. szczepy wielolekooporne). Zakażenie wielolekoopornym szczepem bakteryjnym powoduje duże zagrożenie dla życia chorego, ponieważ bakterie te nie są wrażliwe na działanie wielu lub wprost na żaden antybiotyk. Pacjenci zakażeni takimi bakteriami zawsze trafiają do szpitala ze względu na ciężki przebieg zachorowania. Rokowanie u tych chorych jest zawsze poważne , dodatkowo stanowią zagrożenie epidemiczne dla pozostałych pacjentów.

Powszechnie uważa się , że przyczyną powstawania i rozprzestrzeniania się wielolekoopornych drobnoustrojów jest nadużywanie i niewłaściwe stosowanie antybiotyków w medycynie, weterynarii i rolnictwie. Pomimo ogromnego zagrożenia, nadal niestety często brak jest świadomości skutków nadużywania antybiotyków zarówno wśród profesjonalistów jak i społeczeństwa.

SP ZOZ Brzesko
Dyrektor Adam Smołucha

One comment

  1. I tylko 6 osób z całego personelu się szkoliło???? Słabo coś…