Don't Miss
Home » Wiadomości » Wizyta Prezydenta RP w Wierzchosławicach z okazji rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Wizyta Prezydenta RP w Wierzchosławicach z okazji rocznicy urodzin Wincentego Witosa

W niedzielę 21 stycznia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w uroczystościach z okazji 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

Uroczystości z udziałem Prezydenta RP rozpoczęły się od mszy św. w intencji ojczyzny i polskich rolników w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia. Mszę Świętą koncelebrował m.in. Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Leszek Leszkiewicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Kamienieckiej Jan Niemiec oraz kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Następnie Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa znajdującym się na cmentarzu w Wierzchosławicach. W programie wizyty znalazł się również punkt związany ze zwiedzaniem Muzeum Wincentego Witosa. Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył prawnuk Wincentego Witosa – Marek Steindel.

Do Wierzchosławic przybyli w tym dniu przedstawiciele Rządu RP, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele i poczty sztandarowe organizacji społecznych oraz rolniczych związków zawodowych.

Nie zabrakło również i lokalnych akcentów – przedstawiciele ZPiT „Swojacy” oraz dziecięcego Zespołu Mali Swojacy wraz z rodzicami witali Prezydenta RP, jak również towarzyszyli mu podczas Mszy Świętej.

Przemawiając do licznie zgromadzonych związkowców oraz mieszkańców Gminy Wierzchosławice w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Prezydent zaznaczył, że Witos to jeden z sześciu wielkich Polaków, których nazywamy ojcami naszej niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że wspominamy Wincentego Witosa, jako tego, który był trzykrotnie premierem niepodległej Rzeczypospolitej, która odrodziła się w 1918 roku, ale przede wszystkim trzeba wspomnieć Wincentego Witosa jako tego premiera, którym został w 1920, w niesłychanie trudnej sytuacji – dodał.

Prezydent podkreślił, że „Witos podjął się wielkiej służby (…) i wykonał rzecz, która przesądziła losy Rzeczypospolitej i przesądziła o jej przetrwaniu – wezwał polskich chłopów do obrony państwa”.

Podkreślał, że Witos „był patriotą przez całe swoje życie, od samego początku do samego końca, niezależnie od kolei losu”.

Andrzej Duda podkreślił, że „choć Witos został niesprawiedliwie skazany, choć był niesprawiedliwie oskarżony, choć został skrzywdzony przez polskie władze, a więc można powiedzieć, że został skrzywdzony przez Polskę; nigdy nie powiedział na Polskę złego słowa; nigdy nie skarżył się nigdzie poza granicami i nigdy nie wzywał obcej pomocy. Od samego początku do samego końca był patriotą – podkreślił.

Niedzielne obchody, w rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego, zorganizowała NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” we współpracy z Powiatem Tarnowskim.

Wystąpienie Prezydenta RP z okazji 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa / pełna treść <==

***

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem – jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.Witos był autorem m.in. „Wyboru pism i artykułów”, trzytomowych „Moich wspomnień” oraz „Mojej tułaczki”. W 1921 r. odznaczony został Orderem Orła Białego. (PAP, MK)


prezydent.pl / IB
Foto Krzysztof Skóra

Galeria zdjęć

Materiał video

Zapis transmisji online