Don't Miss
Home » Wiadomości » Wjechał na tory tuż przed nadjeżdzający pociag – będą konsekwencje dla kierowcy

Wjechał na tory tuż przed nadjeżdzający pociag – będą konsekwencje dla kierowcy

Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku Ewelina Buda udało się ustalić tożsamość kierowcy, który w sobotę 6 kwietnia 2019 r. wjechał pod opuszczające się rogatki na przejeździe kolejowym w Sterkowcu. Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie doszło wtedy do tragedii. Policja jest również w posiadaniu systemu monitoringu zainstalowanego na przejeździe kolejowym.

Jak poinformował nas przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe był to trzeci tego typu przypadek w tym roku na przejeździe w Sterkowcu. Na terenie administrowanym przez PKP PLK w Krakowie doszło w tym roku aż do 60 niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierujących, gdzie mogło dojść z tej przyczyny do tragedii. Co prawda nie wszystkie sytuacje wyglądały aż tak niebezpiecznie jak ta w Sterkowcu, niemniej kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i bacznie zwracać uwagę na znaki świetlne i dźwiękowe na przejazdach kolejowych.

Zdarzenie w Sterkowcu zostało skierowane przez PKP PLK w Krakowie do prokuratury – zgodnie z przepisami kodeksu karnego Sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy (ART. 174).

Art. 174

§ 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Za narażenie zdrowia i życia może grozić nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat!

KODEKS KARNY
Rozdział XIX Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Redakcja Informatora Brzeskiego dzięki informacji przesłanej przez naszą czytelniczkę jako pierwsza mogła napisać o tym zdarzeniu.

Sprawa nieodpowiedzialnego kierowcy który sprowadził zagrożenie zdrowia i życia zarówno na siebie, jak i na pasażerów pojawiła się na łamach mediów ogólnopolskich i regionalnych.

 

Przypomnijmy

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. około godziny 13.40 na przejeździe kolejowym w Sterkowcu doszło do scen mrożących krew w żyłach. Kierowca samochodu osobowego próbujący przejechać pod opuszczającymi się szlabanami utknął na torowisku. W kilkadziesiąt sekund później od strony Tarnowa nadjechał pociąg pośpieszny. Samochodem marki Honda podróżowało 3 osoby – dwóch mężczyzn oraz dziewczynka w wieku przedszkolnym w foteliku. Z powodu braku wyobraźni u kierującego mogło dojść do strasznej tragedii! Świadków zdarzenia było kilku.

Jak widać na zdjęciu i filmie kierowca nie chciał uszkodzić samochodu oraz szlabanu i postanowił „przeczekać” ustawiając samochód jak najbliżej rogatek. Nasi czytelnicy często informują nas o tego typu historiach jakie miały miejsce m.in. na przejeździe kolejowym w Sterkowcu.

 

Szerzej pisaliśmy w materiale: Sterkowiec / O krok od strasznej tragedii na przejeździe kolejowym! / 6 kwietnia 2019 r. / video <==

Foto i Video: nadesłane przez Panią Agnieszkę

IB