Don't Miss
Home » Wiadomości » Wóz bojowy na gwiazdkę

Wóz bojowy na gwiazdkę

Nowy średni samochód specjalny ratowniczo-gaśniczy  Mercedes – Benz ATAGO 1429 AF z napędem 4×4 typu GBA wyposażony w silnik wysokoprężny o pojemności 6374 cm3 i mocy 286 KM zakupiła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Górnym. Dostawcą pojazdu za kwotę 599 tysięcy 940 złotych była firma BOCAR z Korwinowa, a koszt zakupu pojazdu został sfinansowany dzięki dotacji samorządu gminy Borzęcin w kwocie 450 tysięcy oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 150 tysięcy. Poświęcenie pojazdu i oficjalne oddanie do użytku planowane jest wiosna 2012 roku.

– Pojazd jest wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2,5 m3 oraz układ wodno–pianowy. Oprócz sprzętu standardowego posiada na wyposażeniu wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 7 ton, autopompę dwuzakresową ze stopniem wysokiego ciśnienia zlokalizowaną z tyłu samochodu, wysuwany maszt oświetleniowy z najaśnicami o mocy 2000 W, agregat prądotwórczy o mocy 2,5 kVa, piłę spalinową do drewna, komplet węży, latarki, radiotelefony oraz uchwyty na aparaty powietrzne, które jednostka już posiada – wyjaśnia Prezes OSP w Borzęcinie Górnym, a zarazem radny Rady Gminy druh Józef Ciochoń.

Ponadto pojazd wyposażony jest m.in. w ABS z możliwością odłączenia podczas jazdy w terenie, immobilizer, stabilizator przechyłów, klimatyzację, niezależny układ ogrzewania przy wyłączonym silniku, indywidualne oświetlenie dla dowódcy, elektrycznie sterowane szyby oraz elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka po stronie kierowcy i dowódcy, lampy przeciwmgielne przednie, radiotelefon samochodowy, radio z odtwarzaczem CD, podest do ładowarek radiostacji i latarek, system sygnalizacji, kontroli i sterowania, w tym m.in. biegu wstecznego.

Jak zapewnia Prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Borzęcinie, wójt gminy druh Janusz Kwaśniak tego typu zakupy w przyszłych latach będą kontynuowane.

– W projekcie budżetu na przyszły rok zabezpieczyliśmy 170 tysięcy złotych na dotację dla OSP Borzęcin Dolny, co w połączeniu z dotacją zewnętrzną pozwoli na zakup nowego lekkiego wozu bojowego dla tej jednostki – podkreśla druh Prezes Kwaśniak.

Jednostki OSP w gminie Borzęcin zbroją się w nowoczesny sprzęt, który z pewnością pozwoli na skuteczną walkę z zagrożeniami i żywiołami. Dzięki tego typu zakupom wzrasta bezpieczeństwo mieszkańców, a druhowie zyskują narzędzie do jeszcze efektywniejszej ochotniczej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

ug

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”