„Babskie Gotowanie” to cykl warsztatów realizowanych w ramach projektu „Edukacja regionalna szansą na lepszy rozwój i promocję produktu regionalnego Przedgórza” obejmującego swoim zasięgiem cztery gminy Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów. Projekt realizuje Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie przy współfinansowaniu ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach wniosku złożonego do LGD „Kwartet na Przedgórzu”. – To część projektu realizowanego w tym roku przez naszą placówkę – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin. – Oprócz warsztatów w czterech gminach Kwartetu zaplanowaliśmy także utworzenie Mobilnego Centrum Wiedzy i Kultury, w którym w okresie letnim kilkukrotnie zorganizowane zostaną warsztaty z kultywowania tradycji funkcjonujących na obszarze w zakresie rękodzielnictwa.
https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/1652206951492873/
Pierwsze z zaplanowanych spotkań w ramach „Babskiego Gotowania” odbyło się 23 stycznia br. w Restauracji Radłowskiej. Udział w nim był okazją do zapoznania się z tajnikami sztuki kulinarnej, a w szczególności możliwości wykorzystania grzybów leśnych do przygotowywanych potraw. – Łosoś ze szpinakiem w sosie kurkowym lub podawany w formie przystawki z marynowanymi grzybkami – to niektóre z dań, które dziś przygotowaliśmy – mówi Stanisław Zięba, kucharz przeprowadzający warsztaty.
Istotnym elementem spotkania było również zaprezentowanie sztuki serwowania potraw w sposób bardziej odświętny, niż tradycyjnie. Do tego celu zostały wykorzystane elementy carvingu, czyli ozdoby z warzyw i owoców.
– Uczestniczkami zajęć były kobiety działające w kołach gospodyń wiejskich oraz pasjonatki sztuki kulinarnej z gminy Radłów. Dziękuję Anecie Żurek za pomoc w zorganizowaniu grupy liczącej ponad dwadzieścia osób – komentuje Katarzyna Żurek, koordynująca projekt z ramienia GOK Borzęcin.
Kolejne spotkanie już we wtorek 27 lutego br. od godz. 16:00 w brzeskiej restauracji August. Serdecznie zapraszamy!
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja pn.: „Edukacja regionalna szansą na lepszy rozwój i promocję produktu lokalnego Przedgórza”. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
—
ug