Zapraszamy do przeczytania wywiadu z wiceprezes ds. sportowych Marcinem Jurkiewiczem. Można dowiedzieć się z niego nie tylko o pracy, planach oraz sukcesach naszej Akademii, ale również o sytuacji finansowej Klubu, zimowych transferach oraz planach na najbliższy 2019 rok.
Za nami rok 2018. Jak Zarząd Klubu ocenia ten okres w perspektywie czasu i czy udało się zrealizować wszystkie założone cele?
Rok 2018, to nieskromnie mówiąc ogromny sukces Klubu i Akademii. Klub w tym roku obchodził jubileusz 85- lecia, a sportowo i organizacyjnie jest coraz mocniejszy i stabilniejszy. Sukcesów w roku jubileuszowym było bardzo dużo, a co za tym idzie realizacja poszczególnych celów m.in:
Awans drużyny seniorów do IV ligi, a następnie budowa zespołu, który będzie z powodzeniem walczył o utrzymanie w tej lidze (obecnie 8 miejsce na półmetku), awans juniorów do ligi małopolskiej, utrzymanie grup młodzieżowych w ligach małopolskich, Mistrzostwo Małopolski Młodzików w piłce halowej (rocznik 2005), Mistrzostwo Małopolski Młodzików na boiskach trawiastych oraz 5 miejsce w Mistrzostwach Polski (rocznik 2005), awans trampkarzy w rundzie jesiennej do pierwszej ósemki w Małopolsce, organizacja bardzo dobrych turniejów: CANPACK OKOCIMSKI CUP I, turniej z okazji Dnia Dziecka na Stadionie oraz pierwszy raz w historii Klubu zdobycie Mistrzostwa Małopolski w futsalu U-14 a co za tym idzie uzyskanie awansu do turnieju finałowego Mistrzostw Polski w Bielsku Białej, który odbędzie się w dniach 26-27 stycznia 2019 r . Ponadto organizacja innych turniejów i eventów typu: obchody 100- lecia Odzyskania Niepodległości Polski, turniej Mikołajkowy i turniej z okazji 85 -lecia Klubu. Jak widać w tym roku nie brakowało sukcesów i organizacji różnego typu imprez sportowych. Nadmieniam, że cały czas trwa II edycja turnieju CANPACK OKOCIMSKI CUP, a kolejny turniej rocznika 2006 i 2007 już w najbliższy weekend 5-6 stycznia, na który serdecznie zapraszam do PSP nr. 3 w Brzesku.
Czy rozgrywki czwartoligowe zaskoczyły organizacyjnie oraz finansowo Pana/klub?
Rozgrywki w IV lidze w niczym nas nie zaskoczyły. Zresztą wynik na półmetku pokazuje, że na tę chwilę dajemy sobie radę, choć nie oznacza to że jesteśmy już pewni utrzymania. Trzeba będzie walczyć do ostatniego meczu. Patrząc jednak na tabelę widzimy jak bardzo zmienia się piłka nożna na szczeblu organizacyjnym. W IV lidze grają takie kluby jak: Unia Tarnów ,Tarnovia Tarnów, Glinik Gorlice, BKS Bochnia, Okocimski Brzesko. Aby grać w wyższej lidze trzeba być do tego przygotowanym na kilku płaszczyznach. Dziś nie wystarcza tylko poziom sportowy, dziś potrzebny jest przede wszystkim poziom organizacyjny, a za tym idzie: dobrze funkcjonująca Akademia, odpowiednia infrastruktura, kadra zarządzająca, stabilne finanse i wiele innych czynników, które maja wpływ na działalność Klubu.
Jak ocenia Pan występy młodych zawodników na tym szczeblu rozgrywkowym?
Bardzo dobrze wprowadził się Arek Goryczko, Nikodem Śnieg oraz Dawid Lizak – to pokazuje że warto zaufać młodym chłopakom, którzy walczą o swoje marzenia. Jestem przekonany, że będą kolejni młodzi oraz zdolni zawodnicy. A przecież w drużynie jest kolejnych kilku młodych chłopaków (20-24 lata), którzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w piłce nożnej. Takich chłopców szkolimy oraz szukamy w całej okolicy naszego powiatu. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy wprowadzać 16,17- latków do pierwszej drużyny, gdyż to jedyna droga aby zbudować za kilka lat zespół oparty na chłopakach z regionu na miarę 3 ligi.
Czy możemy spodziewać się nowych zawodników w zimowym okienku transferowym?
Rozmawiamy z dwoma młodymi, zdolnymi chłopakami. Okaże się niebawem czy zasilą szeregi naszego Klubu.
Czy o utrzymanie zespoły w tej lidze jest Pan spokojny?
Jak wcześniej powiedziałem walka może być do ostatniego meczu gdyż nikt się przed Nami nie położy, a wręcz odwrotnie, gdyż marka Okocimski Klub Sportowy nadal działa na wyobraźnie i każdy chciałby z Nami wygrać co powoduje dodatkową mobilizację wśród rywali. Wierzę, że utrzymamy się na tym szczeblu rozgrywkowym.
Akademia. Jak ocenia Pan działaność Akademii w zakończonym roku?
Bardzo dobrze. Uważam ze rok 2018 był wielkim sukcesem Akademii. Zrealizowaliśmy założenia prawie w 100 procentach. Oprócz sukcesów o których wspominałem wcześniej, bardzo ważną rolą jest budowa kadry trenerskiej która się wspiera, rozumie i napędza do pracy. Pierwszy rok był dla niektórych delikatnie mówiąc pytaniem, w którym kierunku Klub zmierza ale rok 2018 to już pełna wiara w pracę, którą się wykonuje i wiara w założone cele. Oczywiście były również porażki jak choćby spadek młodszych juniorów ale mieliśmy świadomość ze tu mogła zdarzyć się taka sytuacja gdyż wychodzą braki poprzednich lat oraz braki rocznikowe. Kadra się szkoli, pracuje a przede wszystkim wierzy w to co robi i jest zadowolona z tego co robi. Wiara w swoją pracę powoduje iż zespół się scala i napędza do działań na rzecz budowy mocnego i stabilnego Klubu.
Na wyróżnienie zasługuje z pewnością pierwszy zespół trampkarzy, który awansował do 1 ligi małopolskiej oraz zdobył Młodzieżowego Mistrza Małopolski w futsalu. Takie sukcesy z pewnością budują morale zarówno klubu jak i trenera.
Tak. Rocznik 2004 i 2005 to bardzo zdolna grupa chłopców. Dlatego otoczyliśmy ich dodatkową opieką, gdzie jest 3 – trenerów oraz podział na 3- drużyny, trener od przygotowania motorycznego, trener bramkarzy. W tej grupie posiadamy kilku reprezentantów w MZPN oraz Kadrowicza PZPN. Chłopcy awansowali do najlepszej ósemki w Małopolsce a w grudniu tego roku zdobyli mistrzostwo małopolski w Futsal U-14( nowa drużyna zgłoszona pierwszy raz). Nadmienię jeszcze raz że ta grupa zdobyła również w tym roku Mistrzostwo Małopolski w kategorii 2005 oraz 5 miejsce Mistrzostw Polski. Teraz w ostatni weekend stycznia wyjeżdżamy na Mistrzostwa Polski w Futsalu U-14 do Bielska Białej gdzie ponownie będziemy chcieli godnie zaprezentować Nasz Klub i Miasto Brzesko.
Czy jest zainteresowanie zawodnikami naszej Akademii w klubach z wyższych lig?
Oczywiście, że jest zainteresowanie. Są zapytania ze strony takich klubów jak: Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Wisła Kraków a także ostatnio Legia Warszawa gdzie nasz zawodnik wziął udział w konsultacjach szkoleniowych. Chłopcy są obserwowani przez skautów różnych klubów. Często problemem jest logistyka i obawa rodziców o własną pociechę, gdyż zmiana otoczenia, zmiana szkoły, konieczność zamieszkania w internacie i rozpoczęcie nowego etapu kariery w tak młodym wieku wiąże się nie tylko z szansą ale także z różnymi zagrożeniami wynikającymi z takiej zmiany. W każdym razie coraz więcej obserwatorów z klubów przyjeżdża na mecze Naszych grup młodzieżowych i tylko kwestią czasu jest jak usłyszymy w mediach o Naszych zawodnikach.
Akademia to rozwój nie tylko zawodników ale samych trenerów, którzy uczestniczą w różnego rodzaju konferencjach i szkoleniach. Klub przywiązuje do tego dużą uwagę?
Dokładnie. Akademia to nie tylko zawodnicy. Zwracamy uwagę na szkolenie naszych trenerów. W listopadzie szkoleniowcy uczestniczyli w Lech Conference, którą sfinansowała Akademia, ale trenerzy we własnym zakresie uczestniczą również w różnego typu konferencjach, zjazdach oraz kongresach. Jeden z trenerów był w Hiszpanii w Athletic Bilbao. W listopadzie była konferencja szkoleniowa dla kilkuset trenerów w Krakowie i muszę się pochwalić, że jednym z prelegentów był trener Dawid Musiał, który zajęcia praktyczne przedstawił przy udziale naszych juniorów, z którymi pracuje nad przygotowaniem motorycznym. Chłopaki zwiększają swoje kompetencje gdyż mają świadomość, że tylko rozwój gwarantuje im prace na najwyższym poziomie. Ale Akademia to również osoby które przygotowują obiekty tak aby mogły spełniać odpowiednie warunki do treningu. To osoby, które poświęcają czas aby wspierać budowę struktur klubowych, wolontariusze. Dużo osób postrzega Klub przez pryzmat meczu i wyniku, a nie dostrzega pracy którą się wykonuje w trakcie czasu poprzedzającym mecz. Akademia to organizacja, która skupia wokół siebie kilkaset osób: są to zawodnicy, trenerzy, pracownicy Klubu, rodzice, sponsorzy, kibice za co w tym miejscu pragnę wszystkim serdecznie podziękować.
Jakie plany są na najbliższy rok w naszej Akademii?
Najbliższe plany sprecyzujemy na spotkaniu w połowie stycznia. Przeprowadzimy analizę możliwości zarówno sportowych jaki organizacyjno – finansowych. Rozwój Akademii jak również całego Klubu zależy także od wsparcia Gminy Brzesko oraz Powiatu Brzesko. Posiadamy bardzo duży potencjał sportowy tylko trzeba go wykorzystać. Mamy wiele pomysłów na rozwój, nie tylko przy Okocimskiej 34, ale również całego sportu młodzieżowego w regionie.
Rozwoju Akademii jest związany z infrastrukturą stadionu jak ma się ta sytuacji. Czy jest możliwość powstania nowych boisk i modernizacja obecnego stadionu?
Tak zgadzam się rozwój Akademii musi iść w parze z rozwojem infrastruktury. Posiadamy młodzież, ale zaczyna brakować miejsca do szkolenia, gdyż skończyła się era gry na łące, teraz nikt nie zostawi dziecka pod blokiem czy w innych miejscach bez opieki. I dlatego powstają miejsca do tego celu przystosowane. W obecnej chwili posiadamy stadion główny, boisko treningowe jednak przy tak dużej intensywności odczuwamy brak zaplecza treningowego. Był temat obiektu dla Akademii w miejscowości Sterkowiec jednak ze względu na brak środków finansowych z Ministerstwa projekt został na tę chwilę wstrzymany. Jednak największym problemem w regionie nie tylko dla nas jest zima i brak boiska pełnowymiarowego ze sztuczną nawierzchnią. Korzystamy z hal, orlika jednak aby przygotować się na odpowiednim poziomie do rozgrywek musimy jeździć do Wieliczki, Tarnowa, Dębicy, Krakowa oraz Limanowej. Tylko Okocimski rocznie wydaje na wynajem obiektów zimą około 60 tys. złotych plus koszty transportu i czasu na dojazd, który każdemu ucieka. Natomiast jeśli chodzi o modernizację obecnego stadionu to będziemy rozmawiać z obecną władzą o możliwościach wsparcia takiego projektu z ministerstwa na rozwój infrastruktury. Wierzę, że znajdziemy rozwiązanie pozytywne, które sprawi iż w najbliższych latach będziemy posiadać kameralny obiekt, na który zasługują mieszkańcy Brzeska i okolic.
Czy jest plan współpracy z klubami z wyższych lig lub zespołami z regionu?
Temat współpracy z klubami z wyższych lig jest rozpatrywany przez Zarząd, jednak na ten moment nie posiadamy takiej umowy z żadnym klubem gdyż takich decyzji nie podejmuje się zbyt pochopnie. Brak takiej umowy nie jest czynnikiem, który uniemożliwia nam współpracę, prowadzenia rozmów, negocjacji z innymi Klubami. Natomiast temat współpracy z klubami z niższych lig? Są Kluby i przedstawiciele Klubów, z którymi nie potrzebujemy żadnej umowy aby się porozumieć np. Sokół Maszkienice jest Klubem, z którym współpracujemy od pewnego czasu. Chłopcy, którzy nie mogą grać u nas z różnych powodów (studia, odbudowa po kontuzji) są wypożyczani właśnie do tego Klubu. Jeden z trenerów był również na szkoleniu Lech Conference z kadrą trenerów Akademii. Kolejnym przykładem jest szkółka piłkarska Football Academy Brzesko, z którą relacje są bardzo pozytywne, a mianowicie chłopcy po zakończeniu szkolenia(czasami jest to wcześniej) w wieku Orlik przechodzą do Akademii CANPACK Okocimski, aby mogli nadal rozwijać swoje umiejętności uczestnicząc w rozgrywkach najwyższych lig młodzieżowych w Małopolsce. Muszę tutaj przytoczyć sytuację z ostatniego ( 30.12.2018) turnieju CANPACK Okocimski CUP rocznika 2008, gdzie chłopcy z Football Academy mocno dopingowali swoich kolegów z naszej Akademii. Dla mnie osobiście było to bardzo budujące a wisienką na torcie była sytuacja gdzie: na 15 sekund przed końcem meczu chłopcy strzelając bramkę wyrównującą doprowadzili do dogrywki wygrywając następnie mecz w serii rzutów karnych a strzelcem bramki był zawodnik, który jeszcze kilka miesięcy temu by zawodnikiem Football Academy. Można? Tak, można. To pokazuje, że jeśli ktoś potrafi racjonalnie podejść do sprawy to można mimo rywalizacji mieć jeden wspólny cel. Jaki cel? Celem jest stworzenie silnego Klubu i Akademii Okocimski, gdyż dzięki temu chłopcy będą posiadać miejsce w Brzesku do realizacji swoich marzeń. Jak widać jeśli ktoś chce współpracować to Zarząd zawsze był i jest otwarty na propozycje i rozmowy o formach takiej współpracy. Najważniejsze to praca z młodymi ludźmi, bo ich sukcesy są motorem napędowym do dalszych działań. Klub i Miasto Brzesko ma szansę stać się trampoliną do sukcesu tych młodych ludzi tylko dajmy im szansę.
Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa klubu?
Sytuacja finansowa Klubu stabilizuje się. Cały czas pracujemy nad pozyskaniem nowych sponsorów, darczyńców, szukamy różnego rodzaju projektów, z których możemy uzyskać wsparcie gdyż potrzeby rosną z każdym dniem. Koszty szybko rosną i przy tak dużej ilości drużyn liczy się każda złotówka. Same wyjazdy grup młodzieżowych pochłaniają rocznie około 40 tys. zł, sędziowie, opieka medyczna to kolejne 40 tys, obiekty typu hala siłownie boiska ze sztuczna nawierzchnią około 60 tys. Do tego dochodzą koszty utrzymania obiektu około 150 tys, sprzęt sportowy, obozy, wynagrodzenia 14 trenerów i wiele innych potrzeb. Jak łatwo policzyć są to niemałe wydatki. Jestem jednak przekonany o potrzebie wydatkowania tych środków właśnie w tym kierunku, gdyż musimy inwestować w młode pokolenie, które chcemy aby było zdrowe, silne i dobrze przygotowane do dorosłego życia. Zawsze powtarzam i będę powtarzał, że sprzęt sportowy, cala działalność na rzecz rozwoju zdrowego trybu życia mimo niemałych kosztów jest i tak tańsza niż sprzęt specjalistyczny w szpitalach i chore społeczeństwo. Jeśli nie będzie sportu niestety będą szpitale i wizyty u specjalistów.
Jak układa się współpraca Zarządu klubu z nowym Burmistrzem Brzeska Panem Tomaszem Latochą?
Z Panem Burmistrzem spotkałem się tylko raz gdyż jest zbyt krótki okres urzędowania aby zajmował się tylko Okocimskim. Każdy ma swoje problemy i wiele osób, organizacji chce się podzielić nimi z nowym Burmistrzem. Jest to naturalne i oczywiste, że trzeba wysłuchać każdego. Poznaliśmy się i porozmawialiśmy ogólnie o Klubie, o Akademii. Była to bardziej rozmowa w której chciałem przybliżyć nowemu Burmistrzowi naszego miasta jak pracujemy, co do tej pory udało się zrobić i w którym kierunku zamierzamy iść. Nie rozmawialiśmy o konkretnych sprawach ale jestem przekonany, że takich rozmów przeprowadzimy bardzo dużo abym mógł w pełni przedstawić możliwości rozwoju największego Klubu i Akademii w regionie. Jak wiemy rozwój Okocimskiego Klubu Sportowego idzie w parze z promocją i rozwojem sportowym Gminy, dlatego jestem dobrej myśli co do współpracy z obecnymi władzami Gminy i Powiatu Brzesko. Razem tworzyliśmy ,tworzymy i będziemy nadal tworzyć historię tego Klubu i naszego miasta Brzeska.
Firma CANPACK jest oficjalnym partnerem naszej Akademii i klubu czy mimo to zarząd poszukuje nowych sponsorów?
Oczywiście że tak, rozmawiamy z firmami i jesteśmy na etapie tworzenia profesjonalnej oferty dla sponsorów. Chcemy stworzyć ofertę, która jasno sprecyzuje zasady współpracy. Akademia ma bardzo szeroki zasięg, jest wiele sukcesów, a co za tym idzie możliwość przedstawienia potencjalnego sponsora. Marka Okocimski Brzesko nadal jest rozpoznawalna w każdej części kraju i chcemy to wykorzystać.
Jaki jest plan rozwoju klubu na rok 2019?
Utrzymanie pierwszej drużyny w IV lidze, utrzymanie grup młodzieżowych w ligach małopolskich, wprowadzenie kolejnych chłopców do kadry MZPN, PZPN a przede wszystkim stabilność finansowa i organizacyjna.
Podsumowując widzę że jest Pan zadowolony z roku 2018 i czego życzyłby Pan sobie w 2019.
Tak jestem bardzo zadowolony z pracy jaka wykonaliśmy w roku 2018.Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować za współpracę firmą: CANPACK, CARLSBERG POLSKA, GMINA BRZESKO, POWIAT BRZESKO, Baktuil, Aj Izoterm, Brzeska Oficyna Wydawnicza, BZK, SdudioMasters, Hardwood, MPEC Brzesko, Invesa, Mascort, Rehabest, BOSiR oraz Code&Pixel. Pragnę również podziękować wszystkim współpracownikom za kawał dobrej roboty i życzyłbym sobie nadal tak owocnej współpracy w 2019 roku.
—
okocimski.com