Don't Miss
Home » Wiadomości » Zaborów pamięta o bohaterach Wielkiej Wojny / zdjęcia

Zaborów pamięta o bohaterach Wielkiej Wojny / zdjęcia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od dłuższego czasu docierały sygnału od różnych osób o konieczności upamiętnienia i przybliżenia historii tego miejsca. Na cmentarzu tym wyodrębniona jest kwatera żołnierzy, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Spoczywa na niej 122 żołnierzy austro – węgierskich, 3 niemieckich i 31 rosyjskich. Bardzo ciekawą formę posiada wysoki drewniany krzyż, stojący na betonowym cokole. Jest wyjątkiem w skali okręgu, gdyż posiada niespotykane rzeźbienia. W części północno-zachodniej znajduje się grób 21 – letniego legionisty Jana Kaczmarczyka. Pochodził z Zaborowa, zmarł 25 stycznia 1916 roku, wskutek ran odniesionych 17 maja 1915 roku w bitwie pod Konarami nad rzeką Koprzywianką. Cmentarz powstał w 1915 roku, a projektował go Johann Watzal.

Z inicjatywy przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy w Szczurowej Mariusza Antosza została w dniu 5 grudnia 2019 roku zainstalowana tablica informacyjna na cmentarzu wojskowym w Zaborowie.

Wykonawcą tablicy była firma Elektro Szyld w Brzesku. Opiekę nad cmentarzem sprawuje Szkoła Podstawowa w Zaborowie. Społeczność Szkoły Podstawowej w Zaborowie wyraża słowa podziękowania wójtowi  Zbigniewowi Moskalowi oraz Radzie Gminy w Szczurowej za pomoc w zrealizowaniu tego patriotycznego i historycznego przedsięwzięcia.

Galeria zdjęć <==


Szkoła Podstawowa w Zaborowie / szczurowa.pl