Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zimowa aura – kierowcy noga z gazu

Zimowa aura – kierowcy noga z gazu

Okres zimowy to gwałtowne pogorszenie się warunków drogowych. Wcześniej zapadający zmrok, częste opady deszczu i śniegu, powodujące śliskość jezdni i wydłużenie drogi hamowania to warunki wymagające od kierującego zdecydowanie większej koncentracji i uwagi podczas jazdy. Brzescy policjanci apelują  do kierowców o ostrożność, rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Pamiętajmy, że wraz ze zmianą pogody zmienia się także przyczepność naszych pojazdów do drogi, dlatego tak ważne jest, aby samochód wyposażyć w opony zimowe. Nie zapominajmy również o odśnieżeniu naszego pojazdu przed wyruszeniem w drogę. Często kierowcy dla pozornego zaoszczędzenia czasu ograniczają się jedynie do oczyszczenia ze śniegu przedniej szyby. Warto pamiętać, że śnieg spadający z dachu na przednią szybę w trakcie jazdy stwarza duże zagrożenie, ograniczając kierowcy w ten sposób widoczność.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg tj. pieszych i rowerzystów. Policjanci apelują do tych uczestników ruchu drogowego, aby poruszając się po zmroku używali elementów odblaskowych. Jak ważną spełniają one funkcję na drodze wie każdy kierujący, który  uniknął potrącenia pieszego czy rowerzysty właśnie dzięki odblaskom. Zapewniają one przede wszystkim widoczność, jak również dają czas na reakcję kierowcy. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok oraz panują złe warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że po zmierzchu, bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20-30 metrów. Odblaski sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu z odległości aż kilkuset metrów.

Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić aktualną sytuację na drogach za pomocą kamer monitorujących ruch drogowy:  

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych  i Autostrad w Krakowie – www.krakow.gddkia.gov.pl

Autostrada A4 – www.autostrada-a4.pl

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie – www.e-drogi.pl/zdwkr

Ponadto, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła punk informacji drogowej o stanie przejezdności dróg krajowych pod całodobowymi numerami telefonów:

(12) 412 – 16 – 44, (12) 417 – 14 – 22

Natomiast, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie pełni dyżury pod numerami telefonów:

(12) 44-65-855, 609-703-392

KPP Brzesko

Fot. archiwum Informator Brzeski