Don't Miss
Home » Wiadomości » Złota. Żywa lekcja historii

Złota. Żywa lekcja historii

DSC_9228Uczniowie z Zespołu Szkół w Złotej uczestniczyli w żywej lekcji historii zorganizowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”. Tematem spotkania była I i II wojna światowa.

Dzięki zajęciom, uczniowie mogli zapoznać się z wieloma aspektami historii. Prowadzący wykorzystali wiele  rekwizytów, zachęcając młodzież do czynnego udziału w zajęciach.

Młodzież uczestnicząca w zajęciach miała szansę zrozumieć, jakimi wartościami kierowało się pokolenie ich rodziców i dziadków, przed jakimi stali wyborami. W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość „przenieść się w czasie” i wczucia w klimat tamtej epoki zakładając mundur oraz elementy wyposażenia i poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

– To jest różnica między grupami rekonstrukcyjnymi a muzeum. Tutaj można wszystkiego dotknąć, zapytać do czego to służyło i jak działało – mówi Bogusław Gierek z grupy rekonstrukcyjnej „Gorlice 1915”.

Lekcja historii nie musi sprowadzać się tylko do wykładów. Jak mówi przysłowie jeśli ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz. – Jest to dla uczniów coś nowego. Na co dzień spotykają się z historią bardziej książkową może trochę filmową, żywy pokaz, to zupełnie inna, ciekawsza forma edukacji – mówi  Bogusława Jurkiewicz, dyrektor szkoły w Złotej.

Taka lekcja na pewno pozostanie w pamięci – zapewniali uczniowie. Tutaj mogli zobaczyć jak wyglądały karabiny, bomby a także polowy punkt medyczny.
W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość „przenieść się w czasie” i wczucia w klimat tamtej epoki zakładając mundur oraz elementy wyposażenia i poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

Rekonstruktorzy zapewniaj, ze podobne lekcje przeprowadzą w innych szkołach.

IB

Foto. Maciej Mazur