Don't Miss
Home » Wiadomości » „Borzęcanie” zwiedzili atrakcje Krakowa

„Borzęcanie” zwiedzili atrakcje Krakowa

Dla dzieci młodszych z Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie” Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zorganizował wycieczkę autokarową do Krakowa. Opiekę nad dziećmi sprawował instruktor „Borzęcan” p. Krzysztof Przepiórka oraz pracownicy GOK.
Wczesnym rankiem uczestnicy wyruszyli z Borzęcina na podbój krakowskich zabytków. Pierwszym punktem wycieczki były Podziemia Rynku Krakowskiego, które znajdują się pod płytą Rynku Głównego. Otwarte w ubiegłym roku muzeum to podróż w przeszłość, ożywiona po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury; kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Podziemia, to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami. Poza zwykłymi eksponatami, niektóre modele można było zobaczyć w trój wymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej, przez który każdy musiał przejść na wejściu oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów. Zwiedzający wędrowali pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Niebywałą atrakcją dla wszystkich okazała się Wielka Waga, na której każdy mógł się zważyć, przeliczając swoją wagę.
Kolejny punktem programu był Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Kościół katedralny, który jest położony na Wzgórzu Wawelskim – miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani są tam między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.
„Borzęcanie” byli również w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów gdzie w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010.
Nikogo nie trzeba było namawiać również na zwiedzanie Wieży Zygmuntowskiej, gdzie znajduje się najsłynniejszy polski dzwon. Dzwon Zygmunta uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi. Rozkołysanie go wymaga sporej siły o czym przekonali się również uczestnicy wycieczki. Zwiedzając Kraków nie zapomniano również o jeszcze jednej atrakcji, a więc o Smoku Wawelskim. Wszyscy chcieli sfotografować się razem z ziejącym ogniem, acz nie szkodliwym smokiem.
Na zakończenie wycieczki organizatorzy przygotowali jeszcze jedną atrakcję – kino. Nowy film dla dzieci „Mali agenci. Wyścig z czasem 4D”. Reżyser zabiera widzów w odkrywczą podróż w czwarty wymiar dzięki zapachowym zdrapkom, które zmienią wyjście do kina w niespotykane do tej pory przeżycie. Główna bohaterka filmu – Marissa, to cierpliwa matka niesfornych dzieci oraz kochająca żona, która skrywa przed bliskimi wielką tajemnicę. W rzeczywistości ta wzorowa pani domu okazuje się  agentką …
W kinie dzieci spotkały również Świętego Mikołaja, który obiecał do nich przyjść w niedługim czasie ale tylko pod warunkiem, że były i będą grzeczne.
W trakcie wycieczki realizowany był program profilaktyki antyalkoholowej. Wszyscy uczestnicy zobaczyli film DVD, który poruszał problem przemocy wśród młodzieży oraz uzależnienia od alkoholu pt. „ONI”, wypożyczony z biblioteki Zespołu Szkół w Bielczy.
W imieniu członków Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie” kierujemy podziękowania na ręce Pana Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, który sfinansował wycieczkę do Krakowa.

Bernadeta Pyrek
Instruktor GOK

Galeria zdjęć >>

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”