Don't Miss
Home » Region » Fundusz Spójności dla Gminy Drwinia

Fundusz Spójności dla Gminy Drwinia

wfosigw drwiniaWójt Gminy Drwinia Jan Pająk w piątek 25 lipca w obecności pracowników UG Drwinia otrzymał potwierdzenie przyznania dofinansowania z Funduszu Spójności na zadanie przygotowania realizacji kanalizacji wraz z oczyszczalnią ścieków w Niedarach.

W piątek 25 lipca 2014 z rąk Viceprezesa WFOŚiGW w Krakowie Jana Musiała, Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk w obecności p. Skarbnik B. Skoczek oraz Inspektora UG Drwinia T. Zelek otrzymał potwierdzenie przyznania dofinansowania na dokumentacje techniczną oczyszczalni ścieków i budowy kanalizacji sanitarnej w Niedarach projekt pod nazwą: „Przygotowanie realizacji oczyszczalni ścieków w Niedarach jako uzupełnienie  sanitacji Otuliny Puszczy Niepołomickiej  na terenie Gminy Drwinia”.

1). Zakres geograficzny projektu:
Gmina Drwinia zamierza w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020 zrealizować budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Niedarach. Oczyszczalnia ścieków  będzie  zlokalizowana na terenie gminy Drwinia pow. bocheński woj. małopolskie, w miejscowości Niedary, na działkach nr ewid. 54/1, 59/1, 60/1 stanowiących własność gminy Drwinia. Kanalizacja połączy siecią zabudowania miejscowości Niedary.
Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego  przyjętym uchwałą Rady Gminy Drwinia  nr XXII/124/05 z dnia 31.01.2005, nr XXII/125/05 z dnia 31.01.2005r., oraz nr XXII/126/05 z dnia 31.01.2005r. teren przeznaczony jest pod budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. Dla budowy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej zakończono postępowanie środowiskowe i uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia  z dnia 26.06.2013r. znak RK.6220.4.4.2013. Oczyszczalnia zostanie wybudowana z zachowaniem odległości min. 50 m od odpowietrznej stopy lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Raby. Wylot oczyszczonych ścieków zostanie skierowany do lewego brzegu Raby w odległości ponad 1 km od jej ujścia do Wisły.

2). Zakres przedmiotowy projektu:
A. Dokumentacja projektowa oczyszczalni ścieków:
a)    projekt technologiczny
b)    projekt budowlano-konstrukcyjny
c)    projekt elektryczny
d)    plan zagospodarowania terenu przepompowni ścieków
e)    instrukcja rozruchu w zakresie technologii, BHP
f)    instrukcja eksploatacji w zakresie technologii, elektrycznym, AKP, BHP
g)    projekt OWI w przypadku robót liniowych
h)    projekt dróg dojazdowych do punktu podnoszenia ścieków i komory włączeniowej
i)    projekt mechaniczny (w zależności od potrzeb)

B. Dokumentacja projektowa sieci kanalizacji sanitarnej:
a) projekt technologiczny:
b) projekt konstrukcyjny
c) projekt  dotyczący ewentualnego odwodnienia wykopów
d) projekt dotyczący usunięcia kolizji (poprzecznych i wzdłużnych), uzgodniony z odpowiednimi właścicielami uzbrojenia.
e) projekt organizacji ruchu na czas budowy uzgodniony z właściwymi dla danego obszaru instytucjami: Policją i zarządcą dróg gminnych, powiatowych, krajowych, ulic miejskich
f)  projekt odtworzenia nawierzchni po robotach (zakres i sposób odtworzenia nawierzchni należy uzgodnić  z właścicielem drogi).

C. Opracowanie dokumentacji aplikacyjnej niezbędnej do złożenia wniosku o dotację z Funduszu Spójności do budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji
a) studium wykonalności wraz z załącznikiem analizą finansową i ekonomiczną oraz analizą opcji i uzasadnieniem wariantu przewidzianego do realizacji w ramach projektu      inwestycyjnego.
b) opracowanie pozostałych załączników do wniosku aplikacyjnego tj.
–  deklaracja instytucji odpowiedzialnej za monitoring obszarów Natura 2000 wraz z mapą.
– dokumentacja związana z przeprowadzonym postępowaniem ws. oceny oddziaływania na środowisko.
– wykaz pozwoleń na budowę.
–  harmonogram realizacji projektu (wykres Gantta).
– wykaz prawomocnych decyzji lokalizacyjnych.
– wykaz zamówień publicznych
– informacja dot. aglomeracji objętych projektem
– tabela aglomeracji – podstawowe dane charakteryzujące aglomerację
– mapa aglomeracji.

Projekt w fazie przygotowania jest zarządzany bezpośrednio przez Urząd Gminy Drwinia. Realizacja projektu infrastrukturalnego zarządzana będzie przez Urząd Gminy Drwinia .
Wybudowana oczyszczalnia ścieków w Niedarach  oczyszczać będzie ścieki do parametrów zgodnych z dyrektywą Nr 91/271/EWG z miejscowości Niedary a docelowo przyjmować będzie ścieki z pozostałej części miejscowości Niedary oraz z Bieńkowic, Wyżyc i Woli Drwińskiej, łącznie od 853 RLM. Oczyszczalnia ścieków i kanalizacja w Niedarach stanowić będzie końcowy etap inwestycji. Zasadniczym etapem, który zamierza zrealizować gmina Drwinia jest budowa oczyszczalni ścieków w Dziewinie wraz z systemem sieci kanalizacyjnej dla 5723 RLM w miejscowościach Gawłówek, Mikluszowice, Dziewin, Drwinia, Zielona, Świniary, Grobla, Trawniki, Ispina. Po zrealizowaniu tej inwestycji kolejnym etapem będzie budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji w miejscowości Niedary co pozwoli osiągnąć wyposażenie w sieć kanalizacyjną  w 96,20 %.
Kompleksowym projektem realizowanym przez Gminę Drwinia w zakresie skanalizowania i oczyszczania ścieków bytowych jest budowa infrastruktury w obszarze całej gminy.
Etapem  pierwszym, głównym i zasadniczym  tego projektu   jest budowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Dziewin oraz budowa zbiorczej sieci kanalizacyjnej dla m. Gawłówek, Mikluszowice, Dziewin, Drwinia, Zielona, Świniary, Grobla, Trawniki, Ispina.
Etapem uzupełniającym wyposażenie aglomeracji na terenie gminy Drwinia  do 100 %  jest budowa oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji w Niedarach.
Końcowym  etapem  realizacji projektu sanitacji gminy Drwinia będzie budowa zbiorczej sieci kanalizacyjnej w pozostałej części Niedar oraz w Bieńkowicach, Woli Drwińskiej i Wyżycach. Skanalizowane ścieki bytowe w ramach tego etapu oczyszczane będą na oczyszczalni ścieków w Niedarach, co jest elementem uzależniającym i łączącym etapy – uzupełniający i końcowy.

Dokument potwierdzający przyznanie dofinasowania można przeczytać klikając TUTAJ

ug