Don't Miss
Home » Region » Endokrynologiczna Biała Sobota

Endokrynologiczna Biała Sobota

USG_tarczycy_2Do rozpowszechnienia choroby guzkowej tarczycy przyczynił się występujący w przeszłości w Polsce niedobór jodu. Aktualnie palącym problemem staje rozpoznawane coraz częściej przewlekłe zapalenie tarczycy. W diagnozie tych chorób może być pomocne badanie ultrasonograficzne, oceniające budowę narządu. Będzie je można wykonać 22 lutego podczas Białej Soboty w Centrum Zdrowia Wierzchosławice. Aby wziąć udział w bezpłatnej akcji diagnostycznej trzeba się zarejestrować. Można to zrobić od 17 lutego telefonując pod numer 14 679 70 22.

Tarczyca znajduje się na szyi, poniżej „jabłka Adama”. Zlokalizowana jest powierzchownie, tuż pod skórą. Pozwala to często na zauważenie powiększenia się tego narządu lub wyczucie w jego obrębie guzków przez samego pacjenta. Zmiany ogniskowe tarczycy potocznie zwane guzkami stwierdzane są u co drugiej osoby podczas badania usg. – Zachęcamy do wzięcia udziału w Białej Sobocie osoby, które podejrzewają u siebie powiększenie tarczycy lub wyczuwają w jej obrębie guzki. Akcja przeznaczona jest także dla osób, które po prostu chciałyby sprawdzić, czy ich tarczyca jest prawidłowa w ocenie ultrasonograficznej – mówi lekarz specjalista chorób wewnętrznych oraz endokrynologii Agnieszka Kotecka z Centrum Zdrowia Wierzchosławice.

Choroba guzkowa tarczycy, jeżeli nie jest związana z nadmierną produkcją hormonów tarczycy, najczęściej nie daje dolegliwości. W stadiach znacznego powiększenia gruczołu mogą pojawić się duszność, chrypka czy zaburzenia połykania. Objawy te mogą być jednak również wskazówką rozwijającego się w obrębie tarczycy nowotworu. Dlatego tak ważna jest pilna diagnostyka w przypadku zaobserwowania takich zaburzeń. Natomiast w sytuacji, kiedy w przebiegu choroby rozwija się nadczynność tarczycy, mogą wystąpić zaburzenia pracy serca i koncentracji, drażliwość czy wręcz przeciwnie, osłabienie i męczliwość mięśni. Często pacjenci obserwują również nadmierne wypadanie włosów oraz drżenie rąk.

Przewlekłe zapalenie tarczycy to choroba, do której skłonność dziedziczymy w genach. Stres, infekcje czy też poród mogą wyzwolić uruchomienie się procesu zapalnego. Choroba może pozostawać nierozpoznana przez długi czas, gdyż jedynym jej objawem mogą być nieprawidłowy obraz tarczycy w badaniu usg oraz stwierdzane podczas badania krwi specyficzne przeciwciała. Stan taki jednak, pomimo iż nie daje dolegliwości zauważalnych dla pacjenta, może prowadzić do zaburzeń płodności, częstszych poronień i przedwczesnych porodów.

MK