W okresie pierwszego półrocza 2015 brzescy śledczy przeprowadzili 17 postępowań przygotowawczych, których przedmiotem były środki odurzające. W prowadzonych sprawach Łącznie stwierdzono 261 czynów przestępczych, które udowodniono 27 podejrzanym. Warto nadmienić, iż w trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze zlikwidowali trzy uprawy konopi indyjskiej.
Łącznie w bieżącym półroczu zabezpieczono marihuany w ilości 766 g /wliczając w to rośliny, które przelicza się na gotowy produkt/, 14 g amfetaminy oraz 8 metaamfetaminy. Zestawienie to wynika ze statystyki, którą wygenerowano z materiałów prowadzonych postępowań przygotowawczych przez policje, przede wszystkim głównie z jej pracy operacyjnej.
Jest jeszcze tzw.” ciemna liczba przestępstw”. Oznacza to ,że pewna ilość przestępstw w ogóle nie jest zgłaszana organom ścigania przez obywateli. Wynika to między innymi z faktu, iż odpowiedzialności karnej podlegają obydwie strony uczestniczące w zakazanym przez prawo procederze tak jak jest to przewidziane w przypadku produkcji, obrotu czy dystrybucji środków o działaniu narkotycznym. Grono uczestników jest bardzo szczelne i są to osoby, które są uzależnione od środków odurzających oraz osoby, które z handlu tymi zakazanymi środkami uczyniły sobie stałe źródło dochodu. Najszybciej rozwija się grono osób uzależnionych i one napędzają narkobiznes. Tak więc praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza policji jest niezmiernie utrudniona, gdyż trudno jest uzyskanie dowodów w postaci zeznań świadków. Mimo tego brzeska policja z roku na rok ujawnia coraz więcej dilerów oraz likwiduje nielegalne uprawy eliminując tym samym dostawy środków na rynek.
—
Podinsp.. Bogusław Chmielarz, KPP Brzesko
Co za durne podejście „Najszybciej rozwija się grono osób uzależnionych i one napędzają narkobiznes.” milicja powinna skupić się na producentach i dilerach, a nie na uzależnionych. Tym tokiem rozumowania powinni wszyscy mieszkańcy iść siedzieć bo są potencjalnymi klientami dilerów…. Co za amatorka.