Włączając się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej na rzecz przeciwdziałania niskiej emisji uczniowie klas I-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, podzieleni na cztery grupy, odbyli w dniach 27 października i 3 listopada wycieczkę do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brzesku. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni, że do wytwarzania ciepła potrzeba tyle przestrzeni.
Po przybyciu bardzo mili Panowie wyposażyli uczniów w żółte i niebieskie kaski ochronne – bezpieczeństwo przede wszystkim! Dzieci poznały cały proces wytwarzania ciepła, zaczynając od ogromnej góry węgla, który spala się w dużych metalowych piecach. Mogły zajrzeć do środka jednego z nich. Wysoka temperatura i intensywnie czerwony kolor zrobiły duże wrażenie. Dowiedziały się również, dlaczego ciepło systemowe jest najlepszym sposobem ogrzania swojego domu.
Najdziwniejsze, że mimo spalanych ogromnych ilości węgla, który ma tę właściwość, że pyli i brudzi – wszędzie było czysto! Uczestnicy wycieczki zapoznali się ponadto ze sposobem przygotowania wody na cele ciepłowni, ponieważ woda, która przenosi ciepło do domów musi być odpowiednio do tego przygotowana.
Uczniowie uzyskali także informacje na temat oczyszczania gazów „wydychanych” przez komin, który nieprzypadkowo jest taki wysoki oraz o zainstalowaniu filtrów ograniczających emisję pyłów. Poznali wiele szczegółów technicznych, dzięki którym zyskali pewność, że wdychają czyste powietrze. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszył się film edukacyjny na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz doświadczenia chemiczne przeprowadzone przez Panią z laboratorium zakładu. Dowiedziały się, że poważnie brzmiące pojęcie „niska emisja” w praktyce oznacza spalanie różnego rodzaju śmieci i odpadków, które jest bardzo szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi.
Dzięki wizycie w MPEC uczniowie PSP w Szczepanowie mają teraz świadomość, że tzw. niska emisja (problem emisji zanieczyszczeń z kominów domów czy kotłowni) jest źródłem wielu trwałych zanieczyszczeń organicznych i przyczyną licznych chorób, a nawet śmierci. Dowiedzieli się również, co sami mogą zrobić dla środowiska. Po skończonej wędrówce uczniowie podziękowali pracami plastycznymi wykonanymi przy pomocy węgla rysunkowego. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni – zadawali pytania, kiedy będzie zorganizowana następna taka wycieczka.
—
IB