Don't Miss
Home » Kultura » Borzęcin. XI Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana

Borzęcin. XI Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana

DSC_5556Już po raz jedenasty uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich recytowali w Borzęcinie poezję Józefa Barana. – W tym roku do konkursu zgłosiło się 85 uczniów z 53 szkół regionu – komentuje Piotr Kania, dyrektor ośrodka kultury w Borzęcinie. Komisja jury której przewodniczył prof. dr hab. Marek Karwala oprócz przyjemności słuchania wielu wierszy w znakomitych interpretacjach uczniów, miała ogromny ból głowy związany z wyborem najlepszych recytatorów. – Poziom tego konkursu mnie osobiście bardzo pozytywnie zaskoczył. Uczniowie byli naprawdę świetnie przygotowani. Jestem pod wrażeniem wielu takich bardzo naturalnych, mądrych, sensownych, logicznych i pięknych prezentacji – mówił prof. Karwala, od kilkunastu lat juror szczebla wojewódzkiego w Olimpiadach Literatury i Języka Polskiego. Wtórował mu sam poeta: – To chyba jeden z wyższych poziomów tego konkursu w kilkunastoletniej jego historii. Niektórzy zaprezentowali się jak mali aktorzy. Dzisiaj zbieram plony – słowa, które sieję i jest to dla mnie bardzo miłe.



Najlepszymi recytatorami – zdaniem jury konkursowego – w poszczególnych kategoriach byli: Gabriela Golec – Szkoła Podstawowa w Joninach, Gabriela Wojnicka – Publiczne Gimnazjum w Rzezawie oraz Katarzyna Sozańska – IV LO w ZSO nr 1 w Tarnowie.

Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem: „Obiecajmy sobie że nigdy nie zrezygnujemy z fruwania”. Zgłosiło się do niego 85 uczestników, w tym: 43 uczniów szkół podstawowych, 30 gimnazjalistów oraz 12 uczestników ze szkół średnich. Reprezentowali 53 szkoły z następujących miejscowości: Biesiadki, Gnojnik, Tarnów, Tworkowa, Brzesko, Ryglice, Niedomice, Jaworsko, Jadowniki, Bruśnik, Bogucice, Krzeczów, Uszew, Ciężkowice, Sobolów, Wietrzychowice, Rzezawa, Joniny, Zaborów, Poręba Radlna, Okocim, Bielcza, Łętowice, Ilkowice, Michałowice, Sterkowiec, Borzęcin Dolny, Łysa Góra, Wola Dębińska, Borzęcin Górny, Bielcza, Przyborów, Szczurowa, Czchów, Niepołomice.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyły wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział i przybyły do Borzęcina. Uczniowie prezentowali jeden z przygotowanych tekstów.

Recytatorów oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Marek Karwala – znawca literatury polskiej, publicysta – przewodniczący komisji, Józef Baran – poeta, Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna Józefa Barana, Ewa Stańczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, Joanna van der Brug – córka poety i tłumaczka jego poezji, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie.

Do drugiego etapu przeszli ci, którzy swoją interpretacją wiersza Józefa Barana wzbudzili największe uznanie komisji konkursowej. W kategorii szkół podstawowych do finału dostało się 12 osób, z gimnazjum 10 osób, natomiast ze szkół średnich 8 uczniów.

W każdej z tych grup poziom był naprawdę bardzo wysoki. Mówiąc szczerze, kilka razy byłem zaniepokojony czy z trudnym tekstem młodzi ludzie poradzą sobie. Były tutaj przecież prezentowane teksty, które wymagają sporo życiowych doświadczeń, teksty pisane przez poetę, który jednak sporo już w życiu przeżył, sporo w życiu doświadczył. Ze zdumieniem odkrywałem, że osoby, które się tutaj pokazały rozumiały to, co prezentowały. Gratuluję zarówno uczestnikom znakomitych interpretacji, ale i opiekunom, nauczycielom takich uczniów – komentował zachwycony prof. Karwala.

W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zdobyła Gabriela Golec – Szkoła Podstawowa w Joninach,
II miejsce Karolina Sikorska – Szkoła Podstawowa w Joninach, a III miejsce Karolina Kowal – Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach. Wyróżnienia otrzymali: Laura Karpińska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bruśniku, Kacper Bojda – Szkoła Podstawowa nr 17 w ZSO nr 1 w Tarnowie, Gabriela Wierzba – Szkoła Podstawowa nr 17 w ZSO nr 1 w Tarnowie, Wiktoria Schabowska – Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach.

Wśród gimnazjalistów bezsprzecznie najlepsza była Gabriela Wojnicka – Publiczne Gimnazjum w Rzezawie, drugie miejsce przypadło Natalii Kucharskiej z Publicznego Gimnazjum w Bruśniku, a trzecie Karolinie Niemiec z Publicznego Gimnazjum w Ryglicach. Wyróżniono trzy osoby: Klementynę Policht – Publiczne Gimnazjum w Zaborowie, Anetę Wesołowską – Publiczne Gimnazjum w Borzęcinie oraz Macieja Prokopa – Publiczne Gimnazjum w Łysej Górze.

W kategorii szkół średnich najlepiej zaprezentowała się Katarzyna Sozańska z IV LO w ZSO nr 1 w Tarnowie. Drugi był Patryk Cebulski z Zespołu Szkół w Niepołomicach a trzeci Kacper Wzorek z V Technikum w ZSO w Tarnowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie podopiecznych. Finalistom – 30 uczniom oraz ich nauczycielom, wręczono nagrody – najnowszy tomik poezji Józef Barana pt. „Szczęście w czapce niewidce i 99 wierszy”. Laureatów konkursu oraz osoby wyróżnione w poszczególnych kategoriach nagrodzono dodatkowymi nagrodami książkowymi.

Nagrody zostały sfinansowane ze środków przekazanych na organizację imprezy przez instytucje wspierające nasz Konkurs od wielu już lat: Radę Gminy Borzęcin, Janusza Kwaśniaka – wójta gminy Borzęcin, Andrzej Potępę – starostę powiatu brzeskiego i Radę Powiatu Brzeskiego oraz Andrzeja Stolińskiego reprezentującego Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Szczurowa – informuje Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Na zakończenie spotkania, do tego, że warto sięgać po poezję Józefa Baran przekonywał prof. Marek Karwala. – Zwróćcie państwo uwagę na taki drobny szczegół: kiedyś mówiło się, że liryka to jeden z trzech rodzajów literackich obok epiki i dramatu. Dzisiaj częściej mówi się poezja, dlaczego? Dlatego, że wiersze stały się bardziej intelektualnymi rebusami, a mniej jest w nich tego pierwiastka emocjonalnego. W wierszach Józefa Barana jest trochę inaczej. Józef Baran działa na ludzkie emocje. To jedna z najpiękniejszych cech jego poezji, którą to cechę wy tutaj bardzo pięknie potrafiliście wydobyć i wyeksponować. I za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni. To wcale nie znaczy, że poezja Józefa Barana jest nie modna. Wręcz przeciwnie – ona jest znakomita. Józef Baran przywraca to co było kiedyś najważniejsze, najcenniejsze w poezji. Wszak poezja to mowa uczuć. Taką definicję zbudowano już dawno temu i ta definicja wcale się nie zestarzała. Dzisiaj przecież słyszeliśmy tak szeroki diapazon tematów podjętych w wierszach a przez Was przywołanych. Były tam oczywiście pierwiastki intelektualne, były też takie teksty, które chyba nas troszeczkę wszystkich wzruszyły. Tak właśnie działa na czytelnika Józef Baran poprzez swoje wiersze. Józefie! Dzięki Ci za to – skonstatował.

Konkurs – od jego początku – organizują Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie.


(pio)

Foto. Maciej Mazur