Zgodnie z tradycją ogłoszenie wyników odbyło się w miejscowości zwycięzcy z ubiegłego roku. To właśnie w Ropicy Górnej swą funkcję sprawuje sołtys roku 2014 – Katarzyna Tokarz.
Konkurs, który ma docenić pracę sołtysów na rzecz lokalnych społeczności, został zorganizowany już po raz osiemnasty. W tegorocznej edycji rywalizowało 35 kandydatów. Przy ocenie pracy sołtysów pod uwagę były brane następujące kryteria: inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa, współpraca z samorządem gminnym oraz mieszkańcami, a także działania podjęte i realizowane przez sołtysa z zakresu inicjatyw lokalnych, kultury i promocji. Na tej podstawie komisja konkursowa wskazała najlepszego sołtysa roku 2015. Został nim Eugeniusz Stanek, gospodarz sołectwa Radgoszcz II w gminie Radgoszcz (powiat dąbrowski).
– Dzisiejsze święto ma szczególny wymiar. Dziś dziękujemy sołtysom. Każdej społeczności jest potrzebny dobry lider. Cieszymy się, że w naszym regionie jest tak wielu ludzi aktywnych w swoich społecznościach. Stąd tak wspaniale działające ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne i ludowe kluby sportowe – podkreślał Leszek Zegzda z zarządu województwa.
– Nasze gminy i powiaty wspaniale się rozwijają. To z pewnością zasługa różnych funduszy, ale przede wszystkim ludzi, bez których nie byłoby tych wspaniałych efektów. Dzisiejsze dożynkowe święto jest okazją do tego, by podziękować za codzienny wysiłek, za pracę na rzecz miejscowości i gminy, a także za życzliwość, która tutaj zawsze była, jest i będzie – dodała przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska.
W towarzystwie przewodniczącej Sejmiku Urszuli Nowogórskiej, członek ZWM Leszek Zegzda złożył laureatowi gratulacje, równocześnie przekazując czek o wartości 50 tys. zł. Zgodnie z zasadami konkursu nagroda pieniężna zostanie przeznaczona na wsparcie przedsięwzięć lokalnych w zwycięskim sołectwie.
Drugie miejsce w konkursie zdobyli ex equo Andrzej Głąb z Nowodworza (gm. Tarnów) i Maciej Majerski z miejscowości Rajsko (gm. Oświęcim), zaś trzecie miejsce zajęli wspólnie: Stanisław Starostka z Łękawicy (gm. Skrzyszów), Krystyna Białoń z Krygu (gm. Lipinki) i Stanisław Dam z Nielepic (gm. Zabierzów). Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, a także bilety do Brukseli ufundowane przez europosłów: Różę Thun i Czesława Siekierskiego.
Konkurs na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego jest jedną z inicjatyw Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, realizowaną we współpracy z Województwem Małopolskim. Nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł, przeznaczoną na wsparcie inicjatyw lokalnych w zwycięskim sołectwie, funduje samorząd Małopolski. Konkurs ten jest jedną z form uznania pracy sołtysa na rzecz swojej lokalnej społeczności oraz okazją do rozpowszechnienia dobrych praktyk. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.
—
malopolska.pl