Don't Miss
Home » Region » Rusza kolejna edycja Tarnowskich Piątków Naukowych

Rusza kolejna edycja Tarnowskich Piątków Naukowych

tpn1Wykładowcy Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w wykładach popularno-naukowych  kolejnej, szóstej już edycji Tarnowskich Piątków Naukowych. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy, zaspokojenia ciekawości i twórczego rozwijania zainteresowań. Pierwsze spotkanie już w najbliższy piątek, 4 listopada.

Podobnie, jak przed rokiem, cały cykl Tarnowskich Piątków Naukowych obejmie aż 18 wykładów dla wszystkich chętnych uczniów z regionu. W tym roku w otwartych wykładach będą mogli brać udział uczniowie zarówno szkół ponadgimnazjalnych, jak i gimnazjów. Organizatorzy przygotowali dla nich atrakcyjne w formie i treści popularnonaukowe spotkania dotyczące chemii, matematyki oraz ochrony środowiska. – Zależy nam na popularyzacji nauki wśród młodych, dlatego forma wykładów została dostosowana do takich właśnie odbiorców. O nauce można mówić z pasją – przekonuje dr Jerzy Szczepański, dyrektor Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.  – Uczestnicy nie muszą posiadać specjalnego przygotowania, czy wyjątkowej wiedzy, wykraczającej poza program gimnazjum, liceum, czy technikum. Wystarczą dobre chęci i uwaga, by wynieść ze spotkań sporo wiedzy –  dodaje.

Tarnowskie Piątki Naukowe adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun powinien dokonać wcześniej rezerwacji w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568). Należy zrobić to najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W LISTOPADZIE

Tarnowski Piątek Matematyczny, piątek 4 listopada 2016, godz. 10.00

Dominik Burek, „O trzecim problemie Hilberta”

Za co w XIX wieku można było zdobyć nagrodę 500 złotych franków ? Otóż, na przykład za rozwiązanie jednej z wersji problemu matematycznego, który później nazwano trzecim problemem Hilberta. O tym problemie, jego historii, rozwiązaniu i samej sylwetce Hilberta posłuchamy podczas wykładu.

Tarnowski Piątek Chemiczny, piątek 18 listopada 2016, godz. 10.00

dr Rafał Kurczab, „Nanowoda – hit czy kit?” wykład dla gimnazjalistów

Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach,
a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej. O takim wynalazku zrobiło się w ostatnim czasie bardzo głośno w świecie nauki za sprawą Polskich naukowców. O nanowodzie, jak nazwali ja twórcy, oraz jej właściwościach i potencjalnych zastosowaniach będzie niniejszy wykład.

Tarnowski Piątek Ochrony Środowiska, piątek 25 listopada 2016, godz. 10.00

dr hab. Janusz Fyda, „Nanocząstki w środowisku.

Nanotechnologie i nanoprodukty znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Chociaż korzyści z ich stosowania w przemyśle i gospodarstwie domowym nie podlegają dyskusji, wciąż niewiele wiadomo o występowaniu, drogach rozprzestrzeniania i wpływie nanoodpadów na organizmy żywe i środowisko naturalne. W trakcie wykładu przedstawione będą podstawowe rodzaje zaprojektowanych i wytwarzanych przez człowieka nanocząstek jak również aktualny stan wiedzy dotyczący ich obecności w środowisku, szkodliwości oraz możliwości dezaktywacji i usuwania.

Terminarz Tarnowskich Piątków Naukowych IMP

Tarnowskie Piątki Matematyczne:

  • 4 listopad 2016 r.
  • 2 grudzień 2016 r.
  • 13 styczeń 2017 r.
  • 3 marzec 2017 r.
  • 7 kwiecień 2017 r.

Tarnowskie Piątki Chemiczne:

  • 18 listopad 2016 r. dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • 9 grudzień 2016 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • 20 styczeń 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • 10 marzec 2017 r. dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • 21 kwiecień 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Tarnowskie Piątki Ochrony Środowiska:

  • 25 listopad 2016 r.
  • 16 grudzień 2016 r.
  • 27 styczeń 2017 r.
  • 17 marzec 2017 r.
  • 28 kwiecień 2017 r.

Szczegółowy plan spotkań w ramach Tarnowskich Piątków Naukowych można znaleźć na stronie: http://pwsztar.edu.pl/uczelnia/konferencje-i-szkolenia/zajecia-edukacyjne-dla-mlodziezy/

PWSZ