Tradycyjnie jak co roku w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych w Wierzchosławicach odbyły się Zaduszki Witosowe. To doroczne spotkanie ludowców przy grobie wybitnego działacza chłopskiego i premiera II Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa.
6 listopada 2016 r. oprócz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i przewodniczącego Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, w uroczystościach w Wierzchosławicach uczestniczyli także parlamentarzyści, samorządowcy i ludowcy oraz poczty sztandarowe z całego kraju. W tym roku przypada 71. rocznica śmierci Wincentego Witosa i 31. rocznica śmierci jego współpracownika Stanisława Mierzwy. Przy akompaniamencie orkiestry dętej i asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek zgromadzili się wokół Kaplicy Witosa i Jego rodziny, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.
– Z tego miejsca wypływa coś silniejszego – mądrość, szacunek, zrozumienie i wiara w to, że wszystko może się odmienić, że może być inna Polska, że trzeba budować wspólnotę narodową, prawdziwą, a nieudawaną– mówił przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wcześniej w kościele parafialnym uczestnicy Zaduszek Witosowych modlili się za chłopów i przywódców ludowych zamordowanych przez władze komunistyczne w latach 1945-1947. Po południu mieszkańcu, ludowcy i samorządowcy spotkali się w Centrum Kultury Wsi Polskiej.
Zaduszki są organizowane w Wierzchosławicach – rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej – od początku lat 60. XX wieku. Od lat organizacją Zaduszek zajmuję się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, Polskie Stronnictwo Ludowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział w Wierzchosławicach, Rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.
—
IB
Fot. Maciej Mazur