Don't Miss
Home » Felietony » Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rozmowa z Cecylią Jabłońską –  Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzesku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to bardzo cenna inicjatywa jak pokazuje doświadczenie. Skąd ten pomysł?
Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał z inspiracji i pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kiedy jego rektorem był profesor Stanisław Ziejka. Istniejemy już od siedmiu lat. Właśnie zainaugurowaliśmy ósmy rok naszej działalności. Inauguracja odbyła się po raz pierwszy w nowym i wspaniałym obiekcie jakim jest Regionalne Centrum Biblioteczno – Kulturalne, w którym mamy nawet pomieszczenie przeznaczone specjalnie dla UTW. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił profesor Maciej Pawlikowski z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, który jest mineralogiem. Wykład nosił tytuł „Jakie minerały krystalizują w człowieku”. Temat trudny, ale wiedza profesora i umiejętność jej przekazywania sprawiły, że wszyscy uczestnicy wykładu zrozumieli ten temat i byli bardzo zadowoleni. Profesor Pawlikowski już od dłuższego czasu współpracuje z ośrodkami medycznymi w Krakowie i nie tylko. Prowadząc badania razem z lekarzami określa rodzaj i ilość minerałów, które odkładają się w ludzkim organizmie. Dzięki tym badaniom możemy określić, które z nich i w jakiej ilości są dla człowieka korzystne, a które szkodliwe.

Można zatem powiedzieć, że to temat, który na pewno wzbudza zainteresowanie waszych studentów czyli osób starszych, dla których temat zdrowia jest bardzo bliski.
Tak. To prawda. Słuchacze UTW z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, a po jego zakończeniu otoczyli profesora, zadając wiele nurtujących ich pytań. W tym roku do grona stałych uczestników Uniwersytetu dołączyło dwadzieścia pięć nowych osób, których opinia jako nowicjuszy na temat wykładu była bardzo miarodajna. Byli jak już wspomniałam bardzo zadowoleni i już czekają z niecierpliwością na następne organizowane przez nas zajęcia.

Jakie sobie stawiacie zadania, które w ramach Uniwersytetu chcecie zrealizować?
Głównym zadaniem jest otwieranie nowych możliwości ludziom, którzy już osiągnęli pewien wiek. Zakładamy, że do UTW mogą zapisywać się osoby, które ukończyły takie magiczne w naszym społeczeństwie 40 lat. Są to więc ludzie, którzy zakończyli jakiś etap zawodowy. Rodzinnie też są już wolni od wychowywania dzieci. Być może jeszcze im pomagają lub wychowują wnuki, ale jednak czasu mają już więcej i mogą poświęcić go dla siebie. Dlatego bardzo chętnie korzystają z zajęć, które oferuje im właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Jak zatem funkcjonuje Uniwersytet?
Schemat funkcjonowania UTW jest następujący. Raz w miesiącu nasi słuchacze wyjeżdżają na wykład otwarty, który odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wielkim przeżyciem dla uczestników jest na pewno pobyt w miejscu, w którym ten wykład się odbywa. Jest to bowiem wspaniała aula w Collegium Novum UJ. Wykład jest otwarty dla uczestników krakowskiego UTW i dla nas, ponieważ jak wspomniałam, działamy pod patronatem UJ. Te wykłady wzbudzają bardzo duże zainteresowanie. Rozszerzając ofertę, w zeszłym roku akademickim byliśmy także na wykładach otwartych w Polskiej Akademii Umiejętności, która prowadzi tzw. otwarte środy. Wykłady najczęściej odbywają się popołudniu, a więc podczas takiego wyjazdu do Krakowa pozostaje trochę więcej czasu do zorganizowania. Dlatego mamy zasadę, że umawiamy się kilka godzin wcześniej i zwiedzamy miejsca, które są na przykład związane z tematem wykładu, w którym weźmiemy udział. Każdy taki wyjazd połączony jest z poznaniem jakiegoś elementu. Opracowując na przykład temat Młodej Polski byliśmy w muzeum w Bronowiczach. Mówiąc o kabarecie odwiedziliśmy Jamę Michalika na ulicy Floriańskiej. Nasi studenci też wcześniej przygotowują się do tematu, aby móc podjąć dyskusję. Myślę, że taka forma tych wyjazdów wynika z tego, że od wielu lat jestem działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego i nie potrafiłabym przy takich okazjach nie zaproponować uczestnikom UTW także jakiejś formy turystycznej czy poznawczej. Będąc przewodnikiem w naturze mam, że muszę wodzić ludzi gdzieś po jakichś zakamarkach.

A jakie propozycje czekająca studentów w najbliższym czasie?
24 października weźmiemy udział w wykładzie profesora dr hab Tomasza Grodzickiego na Uniwersytecie jagiellońskim. W grudniu czeka nas kolejny wyjazd do Krakowa. Tym razem na wystawę do Muzeum Narodowego. Trwa tam wydarzenie artystyczne czyli wystawa prac Williama Turnera. W tym roku w Brzesku podejmujemy akcję semestralną, podczas której studenci będą pisali prace w cyklu, który nazwaliśmy „Przypomnieć pamięć”. Będą one dotyczyć ludzi pochowanych na starym cmentarzu parafialnym w Brzesku. Przecież właśnie w tym miejscu leży tyle znakomitych osób zasłużonych dla naszego miasta. Chowano tam zmarłych od momentu jego powstania w 1801 roku aż do chwili, kiedy powstał cmentarz komunalny. Na tym cmentarzu możemy odnaleźć groby profesorów, księży, starostów i innych osób ważnych dla historii Brzeska. Nie mamy ambicji odnawiania tego cmentarza, ponieważ nie jest to nasza rola, ale chcemy uświadomić społeczeństwu i zaangażować różne instytucje, szkoły i władze, aby coś w tym kierunku zaczęło się dziać. To w tym roku nasz główny plan semestralny.

Na pewno nowe możliwości otwiera powstanie nowej biblioteki.
Przede wszystkim są to nowe możliwości lokalowe. Do tej pory działaliśmy w starym budynku MOK, ale tam z racji ograniczeń lokalowych nie zawsze można było zrealizować wszystkie pomysły. Po przeprowadzce tej instytucji możliwości realizacji nowych pomysłów znacznie się poszerzyły i teraz ta współpraca będzie jeszcze bardziej efektywna. Już niebawem rozpoczniemy naukę obsługi komputera dla osób starszych, ponieważ dzisiaj komputer jest już właściwie w każdym domu i bez niego trudno żyć w tych czasach. Ludzie starsi również mają potrzebę poznania przynajmniej tych podstawowych umiejętności. Przede wszystkim są bardzo chętni i mają zapał. Będziemy zatem chcieli im to umożliwić. Chcemy także dla naszych studentów uruchomić warsztaty artystyczno – plastyczne. Być może wielu z nas jeszcze z czasów dzieciństwa i młodości ma niespełnione marzenia o tym, by móc malować czy rzeźbić. Będzie zatem możliwość ich spełnienia. Jeżeli pojawi się możliwość, to chcielibyśmy także poprowadzić naukę języka obcego.

W waszej ofercie znajdują się także wyjazdy na wycieczki turystyczno – krajoznawcze.
Uniwersytet integralnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym. Do tej pory byliśmy już w wielu miejscach w Polsce i w Europie. Będąc na Bukowinie Rumuńskiej zwiedzaliśmy i oglądaliśmy cudowne monastyry. Noclegi mieliśmy zapewnione u mieszkających tam Polaków. Potomków górników z Bochni, którzy kiedyś wyjechali tam do pracy. Dzięki temu nasz pobyt był o wiele tańszy, a rozmowy z mieszkańcami przybliżyły nam historię ich życia i tamtych terenów. Wyjazdy organizowane są we własnym zakresie w oparciu o doświadczenia PTTK. Zwiedziliśmy już podczas kilku wycieczek prawie całą Ukrainę. Byliśmy na Krymie, we Francji i Włoszech, a także w Pradze i na Litwie. Wycieczki są bardzo bogate w treść. Bazujemy na tanich noclegach, co nie znaczy, że są one złe. W tym roku chcemy wyjechać do Warszawy, ponieważ nasza stolica w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Byłby to wyjazd trzydniowy. W planie jest również wyjazd na dziesięć dni do Chorwacji – zwiedzanie i około trzech dni odpoczynku nad morzem. Wszystko oczywiście zależy od możliwości finansowych naszych studentów. Mamy zasadę, że wycieczki są ogłaszane zaraz po nowym roku i wpłaty przyjmujemy w formie rat, aby było łatwiej. W wyjazdach organizowanych przez nas pierwszeństwo w udziale mają słuchacze UTW, ale przyjmujemy także osoby z poza tego kręgu. Generalnie nawet  w wykładach biorą udział osoby, które z racji wieku nie kwalifikują się do udziału w UTW, ale bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych przez nas przedsięwzięciach. Koszt udziału w roku akademickim wynosi 50 złotych, a więc poza wakacjami koszt miesięczny to 5 złotych. To są  nasze koszty własne, ponieważ wyjazdy do Krakowa, to  wyjazdy na własny koszt. W Krakowie spotykamy się w określonym. Jeśli ktoś z czytelników czytelników byłby zainteresowany naszą ofertą, to informacje na ten temat może znaleźć na plakatach w MOK, bibliotece, tablicach ogłoszeń i stronach internetowych UM w Brzesku. Tam również można pobrać kwestionariusze i złożyć papiery oraz zaczerpnąć wszelkich informacji na temat UTW. Mam nadzieję, że również Informator przychylnym okiem spojrzy w naszą stronę.

To mogę na pewno obiecać, ponieważ UTW to cenna inicjatywa i bardzo chętnie przyłączymy się do jej propagowania. Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Tomasz Pajor

IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”