Kończy się powoli rok 2018, rok obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie tych że obchodów, Stowarzyszenie ROTA zorganizowało w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku spotkanie, w ramach realizowanego projektu pod nazwą OBCHODZI NAS WOLNOŚĆ. Projekt ten zakładał przeprowadzanie dwóch spójnych działań w kilkunastu miejscach Małopolski służących budowaniu wspólnoty obywatelskiej opartej na świadomym systemie wartości związanych z takimi pojęciami, jak m.in. tożsamość lokalna, tożsamość regionalna, odpowiedzialność, współpraca, otwartość, wolność, obywatelskość, ojczyzna, afirmacja wolności i szacunek dla pracy.
Pierwsze działanie pod nazwą „Obdarowani wolnością” – to cykl sieciowych spotkań w czasie których lokalne społeczności przygotowały własne „uwolnione szuflady tożsamości” obrazujące własny zasób historycznych fotografii, pamiątek, listów, precjozów oddających istotę i wartość zdarzeń początkujących czas niepodległości Polski oraz istotę zdarzeń społecznych, ekonomicznych wolnej Ojczyzny w wymiarze lokalnym i regionalnym na przestrzeni 100 lat. Spotkania prowadzone w formule dialogu, wymiany doświadczeń oraz refleksji na temat historii, dnia dzisiejszego oraz przyszłości, dialogu stymulującego do zwrócenia uwagi na realne znaczenie wartości, wolności obywatelskich, postaw aktywnych, krytycznych, twórczych, społecznych, zaangażowanych. Na zakończenie każdego spotkania uczestnicy otrzymywali „Pakiet Dojrzałego Obywatela” w skład którego wchodziły: Godło Polski, Województwa Małopolskiego i Unii Europejskiej, flaga Polski i Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Drugie zadanie pod nazwą „Obejście” – to zorganizowanie akcji świadomego przygotowania do świętowania obchodów 100-lecia Niepodległości w formule obywatelskiej inicjatywy porządkowania zaniedbanych przestrzeni publicznych (zbieranie śmieci, pielęgnacja grobów, pomników, obelisków, kapliczek, tablic pamiątkowych) i dekorowania ich symbolami narodowymi. Jednocześnie zwrócenie uwagi na likwidację mentalnych i realnych barier (płoty, mury) między sąsiadami uniemożliwiających podejmowanie inicjatyw społecznych, samorządowych, potrzeby dbałości o dobro wspólne i umiejętności działania w lokalnych społecznościach (np. szkoły). Przywracanie pamięci o przeszłości służące upowszechnianiu wiedzy na temat historii, upowszechnianiu wiedzy o procesach budowania wolnych „małych ojczyzn”, organizacji wspólnot samorządowych i rozumienia pojęcia wolności i umiejętnego z niej korzystania w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Działania przeprowadzone zostały w dniach 9-10 listopad 2018.
W dniu 13 grudnia 2018 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku odbyło się jedno z spotkań w ramach projektu OBCHODZI NAS WOLNOŚĆ. Tytułem tego spotkania: brzmiał PRACA, PRAWDA, SZACUNEK – W DARZE DLA NASZEJ NIEPODLEGŁEJ. W jego pierwszej części członkowie stowarzyszenia przedstawili je i opowiedzieli o realizowanym projekcie. Następnie dr. Piotr Duda dokonał wprowadzenia uczestników spotkania do przygotowanego wraz z młodzieżą filmu o Janie Albinie Goetzu Okocimskim, pt. „PRACĄ I PRAWDĄ”. Po filmie odbył się panel dyskusyjny do którego zaproszeni zostali: Leokadia Rudek – pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Vitalina i Michał Pastuchowie – znawcy kultury ludowej z terenu Brzeska i okolic, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, dr. Piotr Duda – nauczyciel i społecznik, Dawid Reczek – uczeń, współtwórca filmu oraz Jan Poniński – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia ROTA. Całość spotkania uświetnił występ kapeli PASTUSZKOW GRANIE ze Szczurowej prowadzonej przez Vitalinę i Michała Pastuchów. Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na rozmowę przy herbatce.
—
GM
Fot. Maciej Mazur
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2022109837835914&type=1&l=8f7de1b9f8
—
MATERIAŁ SPONSOROWANY
https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/347333962730058/