Niektóre media lokalne spekulują kto w regionie pojawi się na liście kandydatów do Sejmu. Na giełdzie nazwisk od dłuższego czasu pojawia się również nazwisko Tomasza Latochy – obecnego burmistrza Brzeska.
Korzystając z okazji zapytaliśmy samego zainteresowanego.
– Ja już kandydowałem w wyborach do samorządu gminnego. Uzyskałem od mieszkańców mandat zaufania i zamierzam teraz się z niego wywiązać. Dlatego też do końca tej kadencji będę starał się pełnić funkcję burmistrza Brzeska najlepiej jak potrafię – mówi dla redakcji Informatora Tomasz Latocha burmistrz Brzeska.
Z kolei na nasze pytanie czy od przedstawicieli PSL są zapytania i propozycje dotyczące wsparcia poprzez start na liście komitetu „PSL Koalicja Polska” burmistrz odpowiedział:
– Generalnie podjąłem decyzję, że nie podejmuję tego tematu. Zdecydowałem, że przez najbliższą kadencję chcę służyć mieszkańcom w samorządzie gminnym. Jestem również otwarty na współpracę z parlamentarzystami, którzy zostaną wybrani na kolejną kadencję parlamentu RP – dodaje burmistrz Tomasz Latocha.
W okręgu do Sejmu RP nr 15 w skład którego wchodzą powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki; miasto na prawach powiatu: Tarnów wybranych zostanie 9 posłów. W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 Tarnów obejmującym Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski wybrany zostanie 1 senator, z kolei w nr 34 Bochnia bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki zostanie również wybrany 1 kandydat.
Kwestia tego kto pojawi się na listach to kwestia najbliższych dni i tygodni. Ludowcy stworzyli komitet „PSL Koalicja Polska”. PSL idzie na wybory razem z Unią Europejskich Demokratów i posłami niezrzeszonymi. Jak na razie pojawiła się tylko informacja dotycząca startu Czesława Siekierskiego – listę świętokrzyską PSL były wieloletni europoseł. W sobotę 13 lipca Jarosław Kaczyński zaprezentował liderów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Anna Pieczarka otworzy listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 15. Pełne listy wyborcze PiS ma ogłosić w najbliższych dniach. We wtorek 23 lipca zapadły pierwsze decyzje co do kształtu całych list. Jednak jak na razie decyzje nie zostały ogłoszone publicznie. Nie są znane również decyzje co do składu list wyborczych pozostałych komitetów które wezmą udział w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Dokładna data wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczana jest przez Prezydenta w najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu. W praktyce termin wyborów powinien zostać ogłoszony nie później niż 17 sierpnia br. Obecna kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. Tak więc termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać pomiędzy 12 października a 12 listopada. Z racji, że głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy – w grę wchodzą tylko następujące daty: 13, 20, 27 października ewentualnie 3 lub 10 listopada.
—
IB