Don't Miss
Home » Wiadomości » Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012

Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012

10 stycznia ogłoszono Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012. Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz czternasty przygotowały: miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W rankingu oceniano 500 najlepszych liceów w Polsce i 250 techników.

Wg rankingu V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie jest najlepszym liceum w woj. małopolskim. Natomiast brzeskie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika znalazło się dopiero na 63 pozycji w rankingu wojewódzkim. Pozostałe licea z terenu powiatu brzeskiego znalazły się na odległych pozycjach lub nie były w ogóle oceniane.

W rankingu techników Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 – w rankingu ogólnopolskim zajął 227 miejsce, a  w rankingu wojewódzkim znalazł się poza dwusetką – podobnie jak ZSP nr 2 – popularna „Zielonka”.

Najlepsze we wschodniej części Małopolski – tarnowskie I LO im. Kazimierza Brodzińskiego znalazło się na 9 pozycji w rankingu województwa małopolskiego, a na 139 pozycji w skali całego kraju.  Spośród bocheńskich szkół, do których uczęszcza również pewna grupa mieszkańców naszego powiatu – najlepsze okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego zajmując w rankingu ogólnopolskim 413 miejsce, a w rankingu wojewódzkim 30 miejsce.  Stosunkowo dobre pozycje w rankingu techników zajęło Publiczne Technikum przy Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica – 138 miejsce w rankingu wojewódzkim, oraz Publiczne Technikum przy Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera – 58 miejsce w rankingu ogólnopolskim i 9 miejsce w rankingu wojewódzkim.

Zestawienie wyników <==

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. Po raz pierwszy w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Czynnikiem dominującym w ocenie liceów była matura (z łączną wagą 65 proc.). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły na równi z maturą z przedmiotów obowiązkowych decydować będą wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.

IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”