Zabiegi o uruchomienie kolejnego nowego kierunku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie zakończyły się sukcesem! Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek uczelni o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku Automatyka i robotyka na poziomie studiów inżynierskich o profilu praktycznym. Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach PWSZ zdobyła pozytywne opinie dotyczące kształcenia na kierunku Fizjoterapia (jednolite, pięcioletnie studia magisterskie) oraz Praca socjalna (studia licencjackie).
Rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka będzie prowadzona jeszcze do piątku 21 lipca oraz od 1 do 15 września. – Dzięki dodatkowemu naborowi, który tradycyjnie zaplanowaliśmy na wrzesień, wszyscy chętni do studiowania na tym kierunku zdążą wziąć udział w rekrutacji – zapewnia dr inż. Sebastian Bielecki, Dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Tarnowie.
– W ramach kierunku Automatyka i robotyka zamierzamy stworzyć dwie specjalności: komputerowe systemy automatyki przemysłowej oraz robotykę – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Bogusław Filipowicz, który opiniował wniosek opracowany przez zespół prof. dr. hab. inż. Witolda Byrskiego.
Absolwenci Automatyki i robotyki są rozchwytywani na rynku pracy. Według ostatnich zestawień ministerialnych, kierunek ten jest na piątym miejscu wśród najbardziej pożądanych na rynku pracy.
Automatycy i robotycy mogą znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach gospodarki, gdzie produkcja czy też usługi są oparte na systemach robotyki czy automatyki, a także tam, gdzie niezbędne są umiejętności.
Analitycy rynku pracy podkreślają, że osoby kończące Automatykę i robotykę będą mogły starać się o pracę w laboratoriach i ośrodkach badawczych, a także placówkach, gdzie wdrażane są najnowsze technologie.
– Mamy już porozumienia z wieloma zakładami pracy, które będą pomagać w praktycznym kształceniu studentów tego kierunku. Młodzi ludzie skorzystają z wiedzy i doświadczenia pracowników m.in. Automatyki Grupy Azoty, Zakładów Mechanicznych Tarnów, spółek Skamer, Control Process czy Energy Solutions – dodaje dr inż. Sebastian Bielecki.
Instytut Politechniczny PWSZ uruchomił w tym roku jeszcze jedną nowość – specjalność Inżynieria materiałów budowlanych z elementami wzornictwa przemysłowego.
– To doskonałe połączenie studiów w zakresie projektowania, wytwarzania i charakteryzowania materiałów dla budownictwa, czyli np. metali, stopów, ceramiki, szkła, tworzyw sztucznych czy kompozytów z projektowaniem form przemysłowych w budownictwie – przekonuje dr Bielecki.
Pierwsza tura rekrutacji na te, oraz pozostałe kierunki z oferty PWSZ w Tarnowie zakończy się 21 lipca, dodatkową zaplanowano od 1 do 15 września.
Tarnowska uczelnia od dwóch lat jest najchętniej wybieraną zawodową szkołą wyższą w Polsce – wg oficjalnych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ostatnim rankingu Perspektyw uplasowała się na trzecim miejscu w swojej kategorii.
Więcej informacji na temat aktualnej oferty edukacyjnej PWSZ w Tarnowie znaleźć można na stronie kandydat.pwsztar.edu.pl.
—
PWSZ