Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Przed nami 1 listopada i przedłużony weekend świąteczny. Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu. W najbliższych dniach służby porządkowe będą dbać o bezpieczeństwo podróżnych na drogach całego kraju, prowadząc działania kontrolne, również w okolicach dużych nekropolii. Kontrolujący będą sprawdzać m.in. trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów ciężarowych, dokumenty przewozowe czy przestrzeganie zakazu ruchu dla wybranych ciężarówek. 

O bezpieczne zachowanie na drodze apelują również księża. W uroczystość Wszystkich Świętych w okolicach kościołów i cmentarzy panuje wzmożony ruch pieszych i samochodów. Dlatego księża apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiedzialność. Przypominają – Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali dla siebie. 

Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego ostrzegają przed brawurową jazdą i apelują o dostosowanie prędkości do warunków drogowych i atmosferycznych. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan samochodu, zaplanować trasę i pamiętać o tym, że w świątecznych dniach panuje na drogach dużo większy ruch.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zakazy ruchu

W czwartek 31 października i w piątek 1 listopada* będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie powyżej 12 ton:

· 31 października w godz. 18.00 – 22.00

· 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00.

Zakazy nie obowiązują m.in. ciężarówek transportujących leki, żywe zwierzęta, przewożących artykuły szybko psujące się i środki spożywcze. Wprowadzenie zakazów ma przede wszystkim usprawnić ruch na drogach.

ITD / KPP Brzesko / IB