Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko: Dobry rok Browaru

Brzesko: Dobry rok Browaru

DSC_1181We wtorek 18 marca w Browarze Okocim należącym do grupy Carlsberg odbyła się konferencja prasowa dla mediów lokalnych, na której przedstawiono podsumowanie roku 2013 oraz wyniki, osiągnięcia i przedsięwzięcia grupy z ostatnich kilku lat.

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się między innymi, że dla Browaru Okocim rok 2013 był rokiem wielu inwestycji, modernizacji, a także okazał się rekordowym pod względem produkcji. Był to rok, niosący ze sobą wiele wyzwań, skomplikowanych zadań, niełatwych decyzji. Oceniając go jednak z obecnej perspektywy można uznać, że główne zamierzenia zostały zrealizowane. – Dzięki  znaczącym pracom modernizacyjnym i inwestycyjnym Browar Okocim mógł systematycznie zwiększać moce produkcyjne – mówi Tomasz Malec, Dyrektor Browaru Okocim. – W wyniku zrealizowanych inwestycji Browar osiągnął rekordowy poziom rocznej produkcji – 4 339 585, 68  hl.  Z kolei wartość inwestycyjna w roku 2013 wyniosła  53 600 000 PLN, zaś w latach 2009-2013 – 138 mln 600 tysięcy PLN – dodaje dyrektor Malec. Jak się dowiedzieliśmy w Browarze dumni są z okocimskiej linii piw Sezonowych w czterech odsłonach: Okocim Wielkanocne, Okocim Świętojańskie, Okocim Dożynkowe oraz Okocim Świąteczne, każde w limitowanej edycji. Nowością tegoroczną jest piwo Wielkanocne – to ciemne piwo, utrzymane w stylu Koźlaka, warzone jest specjalnie na okres świąt wielkanocnych. W procesie jego warzenia wykorzystane zostały aż cztery rodzaje słodu: jasny, monachijski, karmelowy oraz barwiący. Taki dobór surowców nadał temu trunkowi zdecydowany, wyrazisty smak i kolor przypominający barwę ciemnego bursztynu.

Drugą tegoroczną nowością jest Okocim Niepasteryzowane – jest to niezwykle świeże piwo dolnej fermentacji, o lekkim smaku z dominującym akcentem słodowym i zdecydowanym chmielowym aromacie. Zawdzięcza je wykorzystaniu aż czterech rodzajów chmielu, w tym niezwykle aromatycznej odmiany Saaz. Piwo to charakteryzuje się niezwykle trwałą, długo utrzymującą się pianą i delikatnymi nutami ziołowymi. Jak wierdzą w Browarze, to doskonały trunek na pierwsze, wiosenne dni.

Piwa okocimskie zostały docenione w zeszłym roku dwoma ważnymi nagrodami:

Golden Beer Poland 2013 – za Okocim Mocne i Okocim Jasne Pełne oraz Chmielaki Krasnostawskie 2013 – za Piwo Dożynkowe i Okocim Radler.

Okocimski Browar jest również firmą zaangażowaną ekologicznie. Dbałość o środowisko naturalne to jeden z priorytetów zarówno Browaru Okocim jak i całej firmy Carlsberg Polska, a także globalnie dla  grupy Carlsberg. Browar od lat podejmuje wiele działań służących optymalizacji zużycia mediów i tym samym – minimalizowaniu jego wpływu na otoczenie. Wysiłki w tym obszarze przynoszą rokrocznie wymierne rezultaty, czego przykładem jest obniżenie w roku 2013 zużycia wody w browarze (w przeliczeniu na hl wyprodukowanego piwa) o 10% proc. w porównaniu do roku 2012, dwutlenku węgla –o 9%, a energii cieplnej i elektrycznej – o 5 %. Warto podkreślić, że te wyniki stawiają Browar Okocim wśród najlepszych w Europie, zaś pod względem zużycia energii elektrycznej Browar jest najbardziej efektywny w tym gronie. „Daj śmieciom kosza” to akcja społeczna, którą Carlsberg Polska prowadzi od kilku lat podczas różnych wydarzeń, takich jak EURO 2012, festiwal Przystanek Woodstock, koncerty dużych gwiazd lub podczas wydarzeń lokalnych. Cyklicznym wydarzeniem, organizowanym od ponad 4 lat z inicjatywy pracowników Browaru Okocim, są wiosenne porządki przy nabrzeżach rzeki Uszwicy i w pobliskim parku przy zakładzie w Brzesku. Ta akcja już od czterech lat gromadzi kilkudziesięciu pracowników, którzy wraz z rodzinami sprzątają, grabią i zazieleniają tereny wokół Browaru. W akcję rokrocznie zaangażowani są również przedstawiciele Zarządu Carlsberg Polsk i dyrekcji Browaru Okocim oraz Koło Wędkarskie. Firma promuje segregację bezzwrotnych opakowań szklanych oraz zachęca do odnoszenia butelek zwrotnych do punktów handlowych. W akcje co roku zaangażowani  są Organizacja Odzysku KOBA oraz partnerzy handlowi. W 2013 roku firma otrzymała wyróżnienie w konkursie „Pozytywista Roku” za wysiłki podejmowane na rzecz edukacji ekologicznej przyznawane przez Fundację Wokulski. Z kolei Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa przyznała firmie po raz trzeci certyfikat Zielonego Biura, który stanowi zwieńczenie pomyślnego audytu recertyfikującego. Ponadto, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów  nagrodził program „Bezpieczne Auto Carlsberga”, promujący bezpieczną jazdę i odpowiedzialne zachowanie na drodze wśród zmotoryzowanych pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, iż Carlsberg Polska zajmuje 16. pozycję w prestiżowym Rankingu Firm Odpowiedzialnych Społecznie w Polsce.

IB

One comment

  1. tata tam pracuje i od lat nie pamieta takiego dobrego roku najlepsze pozdrowienia dla dyrekcjii