Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko. MPK – zmiany nie tylko wizerunkowe

Brzesko. MPK – zmiany nie tylko wizerunkowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne to spółka, której działalność od wielu lat była najczęściej dyskutowana przez radnych przynajmniej kilku poprzednich kadencji. Wprowadzane co jakiś czas zmiany i reorganizacje nie przynosiły spodziewanych efektów. Niezadowalający był wynik finansowy, a i jakość świadczonych usług był często przez część pasażerów krytykowany. Zmiany wprowadzono także i w tym roku, jednak tym razem przyniosły one wyraźną poprawę wizerunkową i finansową.

W poprzednich latach zmniejszała się na przykład ilość kursów MPK, co nie zyskiwało akceptacji wśród mieszkańców. Od połowy roku na ulicach miasta i okolicznych miejscowości częściej można napotkać autobusy obsługiwane przez spółkę, zauważalna jest też większa liczba korzystających z nich pasażerów. Wystarczyła bardziej wnikliwa obserwacja dotychczasowej sytuacji, aby nowe zmiany okazały się trafne, a publiczna opinia uległa znacznej poprawie. W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła liczba pasażerów wyrażających zadowolenie z obecnego stanu rzeczy.

Nowe ulgi i kursy

Pierwszą istotną w tym roku zmianę odczuli pasażerowie, którzy przekroczyli siedemdziesiąty rok życia. Już od 2 stycznia 2019 roku korzystają z darmowych przejazdów środkami komunikacji obsługiwanymi przez kierowców MPK. Uchwała w tej sprawie podjęta została jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Kolejne odczuwalne zmiany dotyczą zwiększenia liczby kursów na poszczególnych liniach. Te dodatkowe kursy zostały wprowadzone po głębokich i wnikliwych analizach bieżącej sytuacji. W poprzednich latach polityka spółki polegała raczej na okrajaniu ilości kursów, co w rezultacie okazało się niezbyt trafionym rozwiązaniem. Zarząd MPK wziął pod uwagę autentyczne potrzeby pasażerów. Mieszkańcy niektórych miejscowości sami wnioskowali o uruchomienie dodatkowych kursów, a w tych staraniach popierali ich radni i burmistrz Tomasz Latocha.

Od lipca na linii numer 7 obsługującej trasę Brzesko – Bucze wprowadzono dwa dodatkowe kursy, rano i wieczorem. Z kolei na linii numer 10 na wniosek radnych i mieszkańców Jadownik aż o pięć zwiększono liczbę kursów przebiegających przez ulicę Witosa. Linie numer 8 (Brzesko – Jasień) oraz numer 9 (Brzesko – Okocim) zyskały po jednym dodatkowym kursie. Wszystkie proponowane zmiany zostały zaakceptowane przez burmistrza, do którego należał decydujący głos w tej kwestii.

Już po kilku miesiącach po zastosowaniu nowych rozwiązań zanotowano znaczny wzrost liczby pasażerów korzystających z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Statystyki wskazują dobitnie, że w porównaniu do ubiegłych lat frekwencja wzrosła kilkunastokrotnie. Warto podkreślić, że uruchomienie nowych kursów z zadowoleniem przyjęli szczególnie uczniowie brzeskich szkół ponadpodstawowych. Po wprowadzeniu reformy edukacji, kiedy w wyniku podwojenia roczników nauka odbywa się w systemie zmianowym, znacznie zwiększyła się liczba młodych osób podróżujących miejskim środkami lokomocji.

Wymiana taboru

Większość pojazdów, którymi dysponuje MPK, to samochody liczące sobie ponad 30 lat. Niektóre z nich musiały zostać wycofane z użytku, toteż zaistniała potrzeba zastąpienia ich nowszymi autami. Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego spółka w tym roku zakupiła pięć pojazdów, wprawdzie używanych ale będących w bardzo dobrym stanie. Są to trzy samochody marki neoplan oraz dwa busy marki jelcz z podwoziami i silnikami mercedesa. Każdy z nich to tak zwany „niskopodłogowiec” dostosowany do ludzi starszych, osób podróżujących z dziecięcymi wózkami, jest to też duża wygoda dla osób niepełnosprawnych. Aktualnie większość pojazdów MPK wyposażona jest w system klimatyzacji.

Nowe wiaty

W trzech miejscowościach naszej gminy zamontowane zostały nowe wiaty. Pieniądze przeznaczone na ten cel, w wysokości 25 tysięcy złotych, pochodzą z miejskiej kasy. Nowe konstrukcje stanęły przy ulicach Nowy Świat w Jasieniu, Kasztelana Spytka w Porębie Spytkowskiej oraz przy ulicy Mickiewicza w Brzesku.

Są to nowoczesne wiaty typu Afrodyta charakteryzujące się solidną konstrukcją. Boczne ściany wykonane są z hartowanego szkła, natomiast dach z przezroczystego poliwęglanu, dzięki czemu są lekkie a jednak bardzo trwałe.

IB