Czy istnieje coś takiego jak prawo do kultury? Jeśli istnieje, to jak je realizować i w jaki sposób je chronić? Te i inne kwestie zostaną poruszone podczas debaty „Prawo do kultury” organizowanej przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika oraz Narodowe Centrum Kultury. Debata odbędzie się 8 kwietnia o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Instytutu Cervantesa przy ulicy Kanoniczej 12 w Krakowie.
Podczas spotkania omawiane będzie także samo zagadnienie „prawa do kultury” jako propozycji zapisu do Protokołu Dodatkowego Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności Rady Europy. Zapis ten jest inicjatywą Narodowego Centrum Kultury i Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Rada Europy nie włączyła takiego zapisu do Konwencji, choć znajduję się tam m.in. prawo do nauki czy wolność słowa. Dyskusja na ten temat ma zainspirować do włączenia takiego prawa i odpowiedniej jego ochrony.
Okazją do tej debaty są także obchody 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata to właśnie nasz kraj był największym beneficjentem środków strukturalnych na kulturę w Europie Środkowej. Miasto, w którym organizowana jest debata również nie jest przypadkowe. W 2000 roku Kraków jako jedno z 9 miast kontynentu, dzięki swojemu unikatowego dziedzictwu kulturowemu, został wyróżniony tytułem Europejskiego Miasta Kultury. Program Kraków 2000 zmienił postrzeganie kultury w skali miasta oraz wzmocnił kulturalnie województwo małopolskie. Jednak w Polsce nie tylko krakowska kultura i tradycja zwróciła uwagę. Również Wrocław został wyróżniony przez Unię Europejską – nadano mu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, dzięki czemu przez cały rok będzie on skupiał na sobie uwagę całej Europy.
W debacie udział wezmą przedstawiciele zarówno świata kultury jak i politycy m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, Doradca Prezydenta Wrocławia Grzegorz Roman, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.
—
MD