Don't Miss
Home » Region » Dionizos ponownie zagości w Tarnowie

Dionizos ponownie zagości w Tarnowie

Święto wina wpisało się już na stałe w kalendarz jesiennych wydarzeń w Tarnowie, co roku gromadząc rzesze miłośników tego szlachetnego trunku.

Ósmą edycję Wielkich Tarnowskich Dionizji zainauguruje orszak winny. 11 listopada 2019 roku o godz. 11.11 na starówce pojawi się św. Marcin na białym koniu, zgodnie z tradycją spróbuje tegorocznego młodego wina, a następnie wraz z winiarzami i chętnymi uczestnikami przejdzie uliczkami Starego Miasta w uroczystym winnym korowodzie. W godz. 12.10-15.00 zapraszamy do Restauracji Pół na Pół na prezentację oferty enoturystycznej, połączoną z degustacją lokalnych win.

Wzorem lat ubiegłych Restauracja Hotelu Krzyski, Restauracja Stara Łaźnia oraz Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej zapraszają na spotkania przy wyśmienitej kuchni i lokalnym winie. Uwadze polecamy również szkolenie ekoturystyczne dla subregionu tarnowskiego, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Informacji.

Trudno jeszcze zaliczyć Polskę do krajów kultury wina, ale po liczbie wydarzeń z winem w tle wszystko wskazuje na to, że idziemy w dobrym kierunku i również u nas amatorzy szlachetnego trunku znajdą coś dla siebie. Tradycje winiarskie w Polsce sięgają X wieku i chociaż Kraków nigdy nie mógł konkurować z zielonogórską czy sandomierską potęgą winiarską, to właśnie w naszym województwie, na zboczach Wawelu miała swój początek historia polskiego wina. Po latach regresji obserwujemy dynamiczny rozwój odtwarzania tradycji winiarskich, z roku na rok przybywa w Polsce winnic – w całym kraju mamy ich prawie 500, z czego ponad 120 w Małopolsce, a w regionie tarnowskim około 30.

Dionizje to starożytne święto ku czci Dionizosa (Bachusa) m.in. boga wina i winnej latorośli. Dzień 11 listopada to nie tylko okazja do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości, ale także innego radosnego wydarzenia, jakim jest dzień św. Marcina, biskupa uznanego za patrona winiarzy. Tradycja podawania młodego wina pochodzącego z bieżących zbiorów w dniu św. Marcina od dawna podtrzymywana jest w licznych regionach winiarskich do dzisiaj.

Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, przy współpracy z lokalnymi partnerami od 2012 roku, poprzez m.in. imprezę pn. Wielkie Tarnowskie Dionizje, zachęcają do celebrowania tego święta, organizując degustacje win, warsztaty, kiermasze oraz kolacje dionizyjskie, aby przybliżyć mieszkańcom oraz turystom kulturę wina i tradycje winiarskie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.enotarnowskie.pl.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, a partnerami Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Tarnowskie Centrum Informacji.

Współorganizatorzy: Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Hotel Krzyski, Restauracja Pół na Pół, Restauracja Stara Łaźnia, Gospodarstwo Ekologiczne Granice oraz Winnica Zadora, Winnica Dąbrówka, Winnica Manru, Winnica Rodziny Steców, Winnica Chronów, Piwnice Antoniego, Winnica Bogumiła, Winnica Amelie, Winnica Chodorowa.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Anna Nowakowska