Nie przegap
Strona główna » Region » Docenienie ekologicznych rozwiązań w budynku przedszkola i żłobka

Docenienie ekologicznych rozwiązań w budynku przedszkola i żłobka

Gmina Zakliczyn dostanie dodatkowe dofinansowanie do budowy samorządowego przedszkola ze żłobkiem dzięki temu, że obiekt będzie miał podwyższone standardy energooszczędności. Dotację w kwocie 1,4 mln zł przekaże na zakliczyńską inwestycję Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory burmistrz Dawid Chrobak na budowę przedszkola ze żłobkiem zdobył już także 1,4 mln zł dofinansowania – milion zł od Rady Ministrów i 400 tys. zł z rządowego Programu Maluch Plus. Teraz skutecznie sięgnął po pieniądze z programu pt. „Poprawa jakości powietrza – budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”.

Tak zaprojektowaliśmy tę inwestycję, aby osiągnąć efekt ekologiczny. Aby zmniejszone było zużycie energii, a więc niższe były koszty utrzymania obiektu, ale także zmniejszona była emisja dwutlenku węgla do środowiska – podkreśla Dawid Chrobak.

Teraz na inwestycję, zaawansowanej na poziomie 80 procent, gmina Zakliczyn ma już 2,8 mln zł zewnętrznych środków finansowych. Wykonane są tynki, wylewki, jest stan surowy zamknięty. Termin zakończenia prac to grudzień 2018 roku.

Przypomnijmy, że przedszkole przewidziane jest na ponad 200 dzieci, a żłobek na 20 maluchów. Zaadaptowane zostanie też poddasze – to zapewni rezerwową przestrzeń (4 dodatkowe sale do wykorzystania w przyszłości).

Na ostatniej sesji Rada Miejska w Zakliczynie podjęła uchwałę o powołaniu pierwszego w gminie samorządowe żłobka. Rozpocznie funkcjonowanie na początku przyszłego roku.

um

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl