Don't Miss
Home » Region » Dom Senior-WIGOR w Powiecie Bocheńskim

Dom Senior-WIGOR w Powiecie Bocheńskim

seniowigorZnamy wyniki tegorocznej edycji konkursu na dofinansowanie dziennych domów Senior-WIGOR. Wsparcie otrzyma 119 samorządów. 9 placówek powstanie w Małopolsce – w tym jeden obiekt w powiecie bocheńskim. Kwota przyznanej dotacji to:  255 800 zł.

– Seniorzy chcą być aktywni. Spotykając się z nimi widzę, że pomysłów i energii im nie brakuje, często jednak nie mają gdzie realizować swoich pasji. Dom Senior-WIGOR to miejsce, gdzie będą mogli się spotkać oraz aktywnie spędzić czas w rodzinnej atmosferze – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

W tym roku dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. W województwie śląskim i wielkopolskim powstanie po 14 placówek, po 11 w podkarpackim i mazowieckim, po 9 w małopolskim i dolnośląskim. W sumie samorządy otrzymają na ten cel ponad 25,3 mln zł, ponad 2,1 mln zł trafi do woj. małopolskiego.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Na program przeznaczone jest 370 mln zł do 2020 roku. Jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

W tym roku powstanie 119 dziennych domów Senior-WIGOR. 9 w województwie małopolskim, m.in. w Proszowicach, Krakowie i Limanowej.

Biuro Promocji i Mediów
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej