Don't Miss
Home » Wiadomości » ekoSZKOŁA ze Szczepanowa

ekoSZKOŁA ze Szczepanowa

Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie. Od lat organizują imprezy i akcje, które kształtują u uczniów nawyki proekologiczne. Od trzech lat szkoła jest w gminie liderem w prowadzeniu działań ekologicznych  i zbiórce surowców wtórnych, co potwierdza I miejsce w gminnym konkursie „Brzesko – czysta gmina.”

Koordynatorem działań jest p. Katarzyna Jandziś. W roku 2016 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w około 20 różnych akcjach podnoszących świadomość ekologiczną. Na szczególną uwagę zasługują akcje: „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza”, „Ekoszklarnia Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie.  Wiedzą o tym doskonale nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepanowie. Od lat organizują imprezy i akcje, które kształtują u uczniów nawyki proekologiczne. Od trzech lat szkoła jest w gminie liderem w prowadzeniu działań ekologicznych  i zbiórce surowców wtórnych, co potwierdza I miejsce w gminnym konkursie „Brzesko – czysta gmina.” Koordynatorem działań jest p. Katarzyna Jandziś. W roku 2016 wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w około 20 różnych akcjach podnoszących świadomość ekologiczną. Na szczególną uwagę zasługują akcje: „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza”, „Ekoszklarnia w naszej szkole”, „Zbiórka surowców wtórnych”.W ramach akcji „Sadzimy drzewka wokół szkoły – świętujemy Dzień Czystego Powietrza” szkoła przystąpiła do ekologicznego programu „Święto Drzewa – wśród pól” KLUBU GAJA.

Projekt uzyskał akceptację Starostwa Powiatowego w Brzesku, które m.in. ufundowało sadzonki  drzew liściastych. Od starostwa, oprócz drzewek uczniowie i nauczyciele uzyskali również cenną  pomoc merytoryczną, dotyczącą sadzenia drzew, wyboru odpowiedniego stanowiska oraz wymagań glebowych.  Pracownicy starostwa przeprowadzili ponadto zajęcia dla uczniów na temat roli drzew w życiu ludzi, zwierząt i naszej planety. Na terenie przyszkolnym posadzone zostało młodych grabów – symboli zdrowego powietrza. Obecność drzew pozytywnie wpłynie na czystość powietrza w najbliższym otoczeniu szkoły. Stanowić one będą szpaler ochronny oddzielający budynek szkolny od drogi głównej.   Dzięki Stowarzyszeniu Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju z Krakowa, w ramach projektu „Ekoszklarnie w każdej szkole”, w czerwcu 2016 r. na terenie przed szkołą zainstalowany został tunel foliowy, w którym uczniowie mogą obserwować jak z posianych przez nich nasion wyrastają warzywa.

Głównym celem projektu współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Krakowie jest  przybliżenie dzieciom zasad uprawy roślin w ogrodzie. Uczniowie systematycznie pielęgnują rośliny  i sprawdzają stan swojej hodowli. Obserwując zmiany, widząc kolejne etapy wzrostu warzyw z nasionka, dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, których nie zastąpi żaden pokaz z użyciem  nawet najnowocześniejszych technologii. Wirtualna rzeczywistość nigdy nie odda tego czego można doświadczyć kiedy samemu się czegoś spróbuje. Uprawa rzodkiewki, pietruszki, koperku, rukoli, szczypiorku, sałaty i tymianku przynosi dzieciom wiele satysfakcji i radości. Wyhodowane przez nie warzywa wykorzystane zostały do  przygotowania soków, kanapek i sałatek w czasie finału ogólnopolskiego programu  edukacyjnego „Śniadanie daje moc”.Kolejnym ważnym elementem proekologicznej edukacji w szkole jest ciesząca się od lat wielką popularnością zbiórka surowców wtórnych. Ten element połączony był dodatkowo z akcją charytatywną na rzecz niepełnosprawnego dziecka z najbliższej okolicy. Zebrane zakrętki od butelek typu PET w ilości ponad 400 kilogramów zostały przekazane mamie chłopca. Zostały one doliczone do innych surowców wtórnych które odbierała firma PW Your Partner – Aleksandra Smolińska współpracująca od lat z gminą przy organizacji akcji „Brzesko – czysta gmina” i będąca zarazem fundatorem nagród w konkursie. Oprócz zakrętek uczniowie zbierali również butelki plastikowe PET, zużyte płyty CD i DVD, makulaturę, puszki aluminiowe, baterie. Ilość zebranych surowców wtórnych zapewniła szkole dwa razy z rzędu I miejsce w gminnym konkursie.

W bieżącym roku byli na drugim miejscu. Szkoła w Szczepanowie nie jest bardzo duża i taki wynik nie byłby możliwy do uzyskania, gdyby do akcji nie włączyła się cała społeczność szkolna i oczywiście rodzice z którymi bardzo dobrze się współpracuje.Niejako ukoronowaniem kilkuletniej pracy stał się udział w konkursie ekoLIDERZY 2017 województwa małopolskiego, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W tym konkursie Publiczna Szkołą Podstawowa Szczepanowie, jako jedna z trzech szkół z terenu województwa małopolskiego  zdobyła tytuł laureata i nagrodę  w kategorii ekoSZKOŁA. Obok dyplomu i statuetki, które wzbogacą szkolną gablotę z trofeami, dyrektor szkoły pani Ewa Starsiak wraz z koordynującą od kilku lat liczne przedsięwzięcia ekodukacyjne panią Katarzyną Jandziś, w podczas uroczystej gali Centrum im. Jana Pawła II w Krakowie odebrały czek na pięć tysięcy złotych z przeznaczeniem na wydatki związane z ochroną środowiska. Pomysłów na kolejne przedsięwzięcia nie brakuje, więc i pieniążki bez wątpienia się przydadzą. 

IB