Don't Miss
Home » Wiadomości » Ekstradycja męża Grażyny Kuliszewskiej dopiero w 2020 r.?

Ekstradycja męża Grażyny Kuliszewskiej dopiero w 2020 r.?

Grąży Kuliszewska wraz z mężem

Grąży Kuliszewska wraz z mężem

Jak informuje na swoim profilu facebookowym detektyw Weremczuk w czwartek (14.11.2019 r.) doszło do kolejnego odroczenia posiedzenie sądu Westminster Magistrates’ Court na którym miała zapaść decyzja w sprawie ekstradycji Czesława K. do Polski. Kolejne posiedzenie planowane jest pod koniec stycznia 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że Czesław K. nie prędko zostanie przekazany polskim władzom, a proces w sprawie zabójstwa jego żony Grażyny Kuliszewskiej nie rozpocznie się wcześniej jak na początku 2020.

Jak dowiedzieli się detektywi – brytyjski sąd zwrócił się do polskich organów sądowych o przekazanie informacji na temat praworządności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pomimo podpisanej z Wielką Brytanią umowy o Europejskim nakazie aresztowania (ENA) i obowiązku wydania osoby oskarżonej o popełnienie przestępstwa, Brytyjczycy nie są skłonni wydać naszego obywatela, co uniemożliwia jego osądzenie.

– Jestem przekonany, że wydanie Czesława K. to kwestia czasu, gdyż w polskim zakładzie karnym nie będzie przebywać jako oskarżony o przestępstwa mogące nosić znamiona polityczne, a oskarżony o zabójstwo własnej żony – komentuje Bartosz Weremczuk.

Podważanie praworządności w Polsce przez obrońców Czesława K. jest jedynym sposobem na przedłużenie procedury ekstradycyjnej, gdyż sąd nie bada materiału dowodowego zebranego w sprawie, a jedynie aspekty formalne wniosku ENA.

Przypomnijmy:

Grażyna Kuliszewska, 34 letnia kobieta pochodząca z Borzęcin zaginęła w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. Jej ciało odnaleźli policjanci, którzy w czwartek 28 lutego przeszukiwali koryto rzeki Uszwicy w miejscowości Bielcza. W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Krakowie odbyło się okazanie zwłok znalezionych w Bielczy. Najbliższa rodzina rozpoznała zaginiona kobietę. Pogrzeb tragicznie zmarłej kobiety odbył się 9 marca 2019 r. w Borzęcinie. Jak na razie przyczyna zgonu kobiety nie została wyjaśniona.

Do zatrzymania mężczyzny przez londyńską policję doszło w poniedziałek 22 lipca 2019 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety. Sąd Westminster Magistrates Court przed którym toczy się sprawa ekstradycji Czesława K. do Polski prowadzi obsługę europejskich nakazów aresztowania (ENA). Ostatecznie sąd nie zgodził się na wyjście Czesława K. za kaucją i wyznaczył kolejny termin rozprawy.

Her Majesty’s Prison Wandsworth w którym przebywa od momentu aresztowania Czesław K. to męskie więzienie kategorii B w Wandsworth, dzielnicy Londynu, przeznaczone głównie dla skazanych przez sądy londyńskie. Jest obecnie największym zakładem karnym w Wielkiej Brytanii, w którym karę może odbywać jednocześnie do 1877 skazanych. To jedno z największych więzień w Europie Zachodniej. Jest zakładem, w którym więźniowie-cudzoziemcy oczekują na ekstradycję.

 

Nasza redakcja jako jedna z pierwszych pisała o sprawie zaginionej Grażyny Kuliszewskiej już 8 stycznia: Zaginęła Grażyna Kuliszewska z Borzęcina / 8 stycznia 2019 r. <==

 


foto: fb@Detektywi Weremczuk & Wspólnicy
IB / Detektywi Weremczuk & Wspólnicy