W piątek 2 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego na „Filmowy wieczór z historią regionalną”. Będzie to pokaz filmów zrealizowanych przez Studio.pl – Marek Kołdras.
W programie:
Chrzest Południa – zrealizowany w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski, komentujący hipotezy dotyczące wcześniejszego wprowadzenia chrześcijaństwa na południu ziem polskich
Operacja 15 – poświęcona najważniejszej bitwie I wojny Światowej na froncie wschodnim i jej znaczeniu dla rozstrzygnięcia konfliktu.
Zaraz wracam. Zbigniew Bruno Szulc – próba podsumowania i prezentacji twórczości grafika i satyryka, jednego z najważniejszych brzeskich artystów XX w.
W programie także rozmowy z osobami współpracującymi przy powstawaniu materiałów prowadzone przez Monikę Faron – Miśtak z radia RDN Małopolska oraz muzyka filmowa i nie tylko na żywo.
Pierwszy z filmów Wieczoru z historią poświęcony został przedstawieniu hipotez dotyczących dat chrystianizacji Małopolski. Kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet sto lat przez chrztem Mieszka I. Zaprezentowanych zostało kilka teorii opartych na podstawie zapisków z dokumentów i kronik oraz najnowszych odkryć archeologicznych. Zdjęcia do dokumentu zrealizowanego w studiu.pl nakręcono między innymi w dolinie Dunajca w pobliżu pustelni pierwszego polskiego świętego – Świerada, a także na Powiślu pod Wieżycą podczas inscenizowanych scen chrystianizacji i podczas IV Turnieju Rycerskiego.
Drugi z filmów wyświetlanych podczas wieczoru z historią regionalną przybliży czas poprzedzający odzyskanie niepodległości. Przypomni, że choć w 1918 r. zmiany dokonywały się bezkrwawo wcześniej wylano w regionie bardzo wiele żołnierskiej krwi.
Trzeci z filmów prezentowanych podczas wieczoru będzie poświęcony postaci Zbyszka Bruno Szulca – grafika, satyryka, artysty niepokornego. Współpracownicy i znajomi opowiedzą o o Jego Twórczości i o Nim samym. Pretekstem do powstania materiału było przekazanie pokaźnej kolekcji prac Szulca do Muzeum w Brzesku.
Przed projekcjami i w przerwie można będzie kupić książki gości spotkania i pokazywane filmy.
Wstęp wolny – obowiązują zaproszenia i bezpłatne wejściówki do odbioru w Bibliotece Publicznej.
—
studio.pl / fb