Don't Miss
Home » Wiadomości » Gnojnik zachwycił Kraków

Gnojnik zachwycił Kraków

Występem Grupy Regionalnej z Gnojnika oraz pełnym atrakcji stoiskiem promocyjnym Gmina Gnojnik zachwyciła mieszkańców Krakowa oraz turystów. Prezentacja naszej Gminy miała miejsce 16 sierpnia br. podczas 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Krakowskie Targi Sztuki Ludowej to kilkudniowa impreza, której głównym organizatorem jest Fundacja Cepelia z Krakowa. Na Rynku Głównym prezentują się rękodzielnicy (garncarze, koronczarki, ludowi rzeźbiarze, tkacze, hafciarki, rzeźbiarze i kowale), ale również grupy muzyczne, taneczne i teatralne promujące różne zakątki Polski, jak również sąsiednie państwa.

Jeden z dni tegorocznych Targów poświęcony był ziemi brzeskiej. Krakowski Rynek opanowały zespoły folklorystyczne, grupy śpiewacze oraz koła gospodyń wiejskich z Brzeska, Borzęcina, Czchowa, Dębna, Gnojnika i Iwkowej. Środowe prezentacje rozpoczął Lajkonik, który poprowadził barwny korowód zespołów wokół Rynku. Turyści z całego świata podziwiali stroje kapel i zespołów, wśród których znalazła się również Grupa Regionalna z Gnojnika prowadzona przez Helenę Świech – instruktor świetlicy wiejskiej. Gdy z Wieży Mariackiej popłynął hejnał, oficjalnie rozpoczęto Dzień Ziemi Brzeskiej. Organizatorzy witali kolejno wszystkie Gminy powiatu brzeskiego, wręczając im piernikowe serca. Po tym nastąpiła prezentacja lokalnego folkloru.

Nasza gmina, dzięki pełnemu energii i zaangażowania występowi Grupy Regionalnej z Gnojnika z programem „Wyskubek”, podbiła serca publiczności zgromadzonej na krakowskim Rynku Głównym. Artyści-amatorzy, niesieni aplauzem, wciągnęli do wspólnego śpiewu i tańca również zgromadzonych widzów.

Na mieszkańców Krakowa oraz turystów czekało także stoisko z artykułami rękodzielniczymi, kulinarnymi i promocyjnymi, które powstało dzięki wspólnym staraniom wielu osób: członkiń Koła Gospodyń Wiejskich działającego przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”, członkiń Stowarzyszenia „Wieś Naszych Marzeń” z Zawady Uszewskiej, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Gnojnika, rękodzielników z terenu naszej Gminy – Anny Brzeskiej z Uszwi i Romana Radwańskiego z Lewniowej.

Urząd Gminy w Gnojniku dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie prezentacji Gminy Gnojnik podczas 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, a także brzeskiemu magistratowi za zaproszenie do udziału w Targach. Ziemia brzeska, w tym nasza Gmina, zaprezentowałaś się jako rejon bogaty kulturalnie oraz zamieszkiwany przez ludzi ceniących tradycję i umiejących pielęgnować tradycję ludową.

Galeria zdjęć <==

gnojnik.pl