Don't Miss
Home » Felietony » Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli szukasz alternatywy dla okularów, pomyśl o soczewkach kontaktowych. Posiadają one szereg zalet: są wygodne, niewidoczne dla otoczenia i z sukcesem korygują wady wzroku. Na rynku obecne są nawet kolorowe szkła kontaktowe, za pomocą których zmienimy lub podkreślimy nasz naturalny kolor oczu. Po podjęciu decyzji o noszeniu soczewek należy udać się do specjalisty, który pomoże nam wybrać soczewki dostosowane do naszych potrzeb. Nasze postępowanie powinno obejmować trzy etapy: 

  1. Badanie wzroku i wybór soczewek.
  2. Zakup odpowiednich szkieł i pierwsze dni stosowania.
  3. Pierwsza wizyta kontrolna u optometrysty.

1. Badanie wzroku i wybór soczewek.

Wizyta u optometrysty to pierwszy krok, jaki musimy zrobić, gdy chcemy nosić soczewki kontaktowe. Podczas badania specjalista sprawdzi nasz wzrok i pomoże wybrać odpowiednie szkła kontaktowe. W skład pierwszej wizyty wchodzi: wywiad, badanie wstępne, badanie refrakcji (wady wzroku), oraz badanie pod lampą szczelinową. Lampa szczelinowa pomaga sprawdzić, czy soczewka układa się prawidłowo na oku (badanie to stosowane jest głównie w przypadku doboru soczewek torycznych). Pierwsza wizyta jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie wtedy specjalista dobiera odpowiednie soczewki kontaktowe i przekazuje informacje dotyczące ich zakładania oraz zdejmowania. Dowiadujemy się wtedy również, jak wygląda poprawne użytkowanie i pielęgnacja soczewek.

2. Pierwsze dni stosowania soczewek.

Jest to moment, w którym nabywamy pierwsze soczewki. Dzisiaj najwygodniejszym miejscem zakupu jest internet. Sklep Szkla.com, który z kodem BRDD oferuje darmową dostawę, dzięki czemu można w nim tanio i szybko kupić oryginalne soczewki kontaktowe. Bardzo pomocne okazują się umieszczone na stronie opisy produktów. Dowiadujemy się szczegółowych informacji na temat interesujących nas soczewek, ich właściwości oraz zastosowanych technologii.

W trakcie pierwszych dni stosowania soczewek uczymy się ich prawidłowego zakładania i zdejmowania. To właśnie wtedy dowiadujemy się także, jak stosować płyn pielęgnacyjny i w jaki sposób czyścić szkła kontaktowe.

3. Pierwsza wizyta kontrolna.

Jeśli obawiamy się, że wybrane soczewki nie są dla nas odpowiednie powinniśmy powiedzieć o tym specjaliście podczas pierwszej wizyty kontrolnej. To bardzo ważny etap stosowania soczewek kontaktowych. Optometrysta sprawdza wówczas, czy szkła zostały właściwie dobrane i weryfikuje umiejętność ich zakładania i zdejmowania oraz właściwą pielęgnację. Przez cały okres noszenia soczewek wymagane są regularne wizyty kontrolne.

Soczewki kontaktowe to wygoda i zdrowie w jednym

Szkła kontaktowe przylegają do rogówki i poruszają się wraz z ruchem gałki ocznej. W efekcie uzyskujemy maksymalne pole widzenia. Korekcja wzroku za pomocą soczewek kontaktowych jest komfortowa i skuteczna. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że astygmatyzm, prezbiopia (starczowzroczność) i alergie nie wykluczają noszenia szkieł kontaktowych. Szczególną uwagę na właściwości kupowanych szkieł powinny zwrócić także alergicy lub osoby o wrażliwych oczach. W przypadku tych ostatnich niezwykle ważny jest wysoki stopień nawilżenia, odpowiedni poziom przepuszczalności tlenu i zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych zalet soczewek kontaktowych:

  1. Obecnie do produkcji większości soczewek kontaktowych stosuje się materiał silikonowo-hydrożelowy, który posiada bardzo dobre właściwości tleno-przepuszczalne. Kiedy dodamy do tego technologie minimalizujące wysychanie oczu, uzyskamy szkła, które nie   wysuszają oczu, i chronią przed niedotlenieniem.
  2. W sklepie internetowym com znajdziemy bogatą ofertę soczewek kontaktowych o różnych trybach stosowania: miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe, a także do stosowania w trybie
  3. Naukowcy opatentowali soczewki progresywne, które dedykowane są osobom ciepiącym na prezbiopię (starczowzroczność). Pominięci nie zostali także astygmatycy – to z myślą o nich powstały szkła toryczne.
  4. Dla pragnących zmienić lub podkreślić swój naturalny kolor oczu stworzone zostały kolorowe szkła kontaktowe. Mogą z nich korzystać zarówno osoby z wadami wzroku, jak i Ci pozbawieni wady refrakcji.

artykuł sponsorowany

(I)