Don't Miss
Home » Wiadomości » Jubileuszowe zmagania rycerskie w Dębnie

Jubileuszowe zmagania rycerskie w Dębnie

dsc_6479_800x533Pełne emocji walki rycerskie można było obejrzeć w niedzielę, 18 września 2016 r. podczas XX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego “O Złoty Warkocz Tarłówny”. Widowisko od lat budzi olbrzymie emocje wśród dzieci i dorosłych. Dębno w tym dniu wypełniały echa szczęku mieczy, świstu strzał, wystrzałów z hakownic, a wieczorem muzyki i zabawy. Trudno w to uwierzyć, ale dwadzieścia lat minęło niczym strzała wystrzelona z łuku – jeżeli możemy sobie pozwolić na takie porównanie.

Dębiński turniej jest jedną z największych i najdłużej organizowanych tego typu imprez w Małopolsce. Swoją ideą nawiązuje do turniejów rycerskich, które były ważnym elementem średniowiecznej i renesansowej kultury rycerskiej i dworskiej. Ówczesne zmagania były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza – dzisiaj natomiast to okazja do popularyzacji historii oraz ciekawa forma rozrywki.

Pieszczotliwie określane przez rekonstruktorów „dębińskie błota” okazały się w tym roku łaskawe – pomimo niestabilnej pogody – w dniu Turnieju wszystko odbyło się w należytym porządku. Do Dębna zjechali rycerze z całej Polski, a także z Czech i Węgier. Wieczorami członkowie bractw rycerskich w towarzystwie swych dam ucztowali przy ogniskach, gdzie przy kielichu dobrego wina, do późna snuto opowieści o walecznych czynach rycerskich (zaplanowanych oczywiście w ramach niedzielnych pokazów).

Od godziny 13.00 w niedzielne popołudnie mogliśmy obejrzeć pokazy kaskaderów konnych, średniowiecznych wojów, rycerzy, jeźdźców konnych, turniej łuczniczy a także budzące spore zaciekawienie pokazy artyleryjskie.

Szczególnie dużo emocji dostarczyły indywidualne walki rycerskie o tytułowy „Złoty Warkocz Tarłówny”. To wzbudzająca bodaj największe zainteresowanie część imprezy. Rycerze nie reżyserują walk, nie markują też cięć i uderzeń. Publiczność zachwycały swoim wyglądem błyszczące zbroje, potężne miecze, tarcze i topory – a przede wszystkim ostra, dynamiczna walka.

W okolicy dębińskiego zamku na turystów czekało wiele atrakcji. Ci, którzy lubią nie tylko czytać lub słuchać o minionych wydarzeniach, mogli obejrzeć obóz rycerski, pokazy walk i musztry, a także ćwiczenia w sztuce wojennej oraz pojedynki. Prawdziwi podróżnicy poszukujący nowych wrażeń z przyjemnością zwiedzali zamek oraz przechadzali się po zorganizowanym przy nim jarmarku.

Warto też wspomnieć, że na zamku w Dębnie gościła delegacja z powiatu lęborskiego, na czele ze starostą lęborskim Teresą Ossowską – Szarą. Goście przybyli na zaproszenie starosty brzeskiego Andrzeja Potępy. Na dębińskiej scenie zaprezentowały się zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku tj. Zespół Muzyki Dawnej INCANTARE oraz Zespół Tańca Dawnego „La DANZA ANTICA”. Swoje umiejętności podczas imprezy prezentowały również dwie lęborskie ekipy łucznicze.

Z kolei z inicjatywy Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego jubileuszowy program wzbogacony został m.in. o koncert Lubelskiej Federacji Bardów – grupy artystów z kręgu piosenki literackiej i poezji śpiewanej. Występ zespołu spotkał się z dużym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności.

W finale imprezy, już po wieczornej bitwie mogliśmy podziwiać prawdziwy ocean ognia w wykonaniu grupy tancerzy z ogniem oraz widowiskowy pokaz sztucznych ogni, sfinansowany jak co roku przez Urząd Gminy Dębno.

Turniej odbywał się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego oraz Wójta Gminy Dębno.


IB

Foto. Maciej Mazur / Roman Kapuściński