Don't Miss
Home » Wiadomości » Jurków / Od 17 lipca rusza remont ronda w Jurkowie / Utrudnienia w ruchu

Jurków / Od 17 lipca rusza remont ronda w Jurkowie / Utrudnienia w ruchu

W środę 17 lipca 2019 r. o godz. 8.00 w Jurkowie rozpocznie się remont nawierzchni jezdni DK75 na odcinku 1 km wraz nawierzchnią ronda. W związku z prowadzonymi robotami drogowymi konieczne będzie wprowadzenie ruchu wahadłowego, dlatego też kierowcy będą musieli się uzbroić w cierpliwość, lub ewentualnie wybrać objazd bocznymi drogami. Prace potrwają do końca lipca 2019 r.

Zarządca drogi oraz wykonawca remontu proszą użytkowników drogi o wyrozumiałość i cierpliwość.

W zakresie robót znajdą się m.in.

  • frezowanie istniejącej nawierzchni;
  • wykonanie nowych warstw bitumicznych: wiążącej i ścieralnej;
  • wykonanie dylatacji bitumicznej na obiekcie mostowym, który znajduje się na tym odcinku,
  • remont poboczy;
  • nowe odwodnienie ronda, co jest szczególnie ważne ponieważ istniejące rozwiązanie od lat sprawia problemy i powoduje uszkodzenia nawierzchni;
  • wykonanie krawężników, chodników i remont poboczy w obrębie samego ronda.

W przypadku ronda prace będą wykonywane w nocy od godz. 20.00, tak aby utrudnienia w tym miejscu były jak najmniejsze.

Rondo powstało na początku lat 2000. Jest to skrzyżowanie drogi krajowej nr 75 (relacji Brzesko – Nowy Sącz) z drogą wojewódzką nr 980. W sąsiedztwie ronda znajdują się tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz przedszkole. Natężenie ruchu na drodze krajowej nr 75 w Jurkowie przekracza aktualnie ponad 10 tysięcy samochodów na dobę, a sama powierzchnia drogi i szczególnie ronda szybko ulegają uszkodzeniom ze względu na znaczny ruch samochodów ciężarowych. Niski stan jakości  nawierzchni asfaltowej powoduje w efekcie również przyspieszone procesy niszczące na skutek m.in. przenikania wody penetrującej dolne warstwy konstrukcyjne jezdni.

Remont nawierzchni jezdni DK75 oraz budowę chodników realizowała firma ReDrog s.c. Bożena Krzyżak&Wojciech Krzyżak z Porąbki Iwkowskiej. 

To nie jedyne prace modernizacyjne w tym miejscu. Od marca do maja 2019 r. prowadzono prace budowlane i remontowe na odcinku DK75 Tymowa – Jurków – Czchów. W efekcie powstało 1 km 558 m chodników, co kosztowało ponad 2 mln 339 tys. zł. Oprócz chodników wyremontowano rowy odprowadzające wody opadowe i zjazdy wzdłuż chodnika. 

foto – Maciej Mazur

IB