Don't Miss
Home » Wiadomości » Kącik astronomiczny / Dzisiaj zaćmienie Księżyca / 16 lipca 2019 r.

Kącik astronomiczny / Dzisiaj zaćmienie Księżyca / 16 lipca 2019 r.

Już dzisiaj wieczorem (16 lipca 2019 r.) czeka nas wyjątkowe widowisko astronomiczne – pełnia księżyca oraz częściowe zaćmienie Księżyca. Zaćmienie będzie widoczne w dużej części z terenu Polski.

Zjawisko potrwa łącznie ponad pięć i pół godziny. W fazie maksymalnej w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Księżyca. Kolejne zjawisko o tej samej skali nastąpi dopiero w 2021 roku. 

Do obserwacji zaćmienia, oprócz dobrej pogody konieczny będzie dobry widok na południowo-wschodni horyzont – najlepiej ze wzgórza lub z wysokiego budynku. Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia będą mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej części kraju. Oczywiście jeśli tylko dopisze pogoda – jak na razie mamy duże zachmurzenie, ale wg prognoz po godzinie 20 powinna nastąpić poprawa i być może Księżyc będzie widoczny.

– Pierwszy kontakt z cieniem całkowitym nastąpi o godzinie 22:02. Wtedy zauważymy, że jest już wyraźnie „nadgryziony”. Faza maksymalna zjawiska nastąpi o 23:31, w całkowitym cieniu Ziemi schowane będzie 65% księżycowej tarczy, w półcieniu pozostanie jej południowa część. Faza częściowego zaćmienia potrwa do godziny 1:00 a o 2:18 zakończy się faza półcieniowa – informuje serwis AstroLife.

Jako ciekawostkę można zaznaczyć, że data lipcowego zaćmienia Księżyca zbiega się z okrągłą, 50. rocznicą startu misji Apollo 11. To właśnie jej członkowie w lipcu 1969 r. jako pierwsi stanęli na Księżycu.

Harmonogram wraz z godzinami kolejnych faz pełni i zaćmienia księżyca 

Początek zaćmienia półcieniowego – godz. 20:42
Początek zaćmienia częściowego – godz. 22:01
Maksymalna faza zaćmienia 65% – godz.23:31
Faza Księżyca – pełnia – godz. 22:37
Koniec zaćmienia częściowego – godz. 01:00
Koniec zaćmienia półcieniowego – godz. 02:20

Zaćmienie księżyca – zasady

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że ziemski satelita jest w stanie w nim się schować, a ponieważ Księżyc nie emituje własnego światła, jego tarcza pogrąża się wtedy w ciemnościach.

Programy astronomiczne

Osoby które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z astronomią powinny skorzystać ze wsparcia np. aplikacji na telefon lub tablet. Polecamy np. bardzo sympatyczne i atrakcyjne wizualnie aplikacje np. Star Chart <== lub Sky view <==. Jeżeli się wam spodobają, to warto zainwestować w pełne wersje, które posiada rozbudowane katalogi obiektów typu komety czy też satelity. W końcu nasze smartfony to mogą służyć nie tylko do przeglądania facebooka…

IB / AstroLife

 

 

VIDEO