Don't Miss
Home » Kultura » Kolędowali o „Lipnicką Gwiazdę”

Kolędowali o „Lipnicką Gwiazdę”

Za nami 37. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”, który odbywał się 12 i 13 stycznia 2019 r. w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury. W tegorocznym przeglądzie udział wzięło 22 grupy kolędnicze, które z tradycyjnymi widowiskami (Droby, Herody, Kolędnicy z gwiazdą, Pasterze, Z Turoniem, Z szopką lalkową, Z rajem) prezentowały się na lipnickiej scenie, walcząc o główne trofeum – Lipnicką Gwiazdę.

W Przeglądzie nie zabrakło grup kolędniczych z Powiatu Brzeskiego.  W kategorii grup dziecięcych jedno z dwóch równorzędnych I miejsc przypadło grupie kolędniczej „Z turoniem” z Uszwi, co wiąże się z kwalifikacją grupy do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych 22. Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu. Z kolei w kategorii grup dorosłych jedno z dwóch równorzędnych I miejsc przypadło grupie kolędniczej „Herody” z Uszwi. Grupie kolędniczej „Z turoniem i gwiazdą” z Gnojnika przypadło III miejsce. Grupa kolędnicza „Herody” z Uszwi otrzymała kwalifikację do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 47. GÓRALSKI KARNAWAŁ w Bukowinie Tatrzańskiej.

Lipnicki Przegląd Grup Kolędniczych jest najlepszym przykładem na to, iż zwyczaje związane z chodzeniem po kolędzie są wciąż żywe i chętnie kultywowane wśród przedstawicieli wszystkich pokoleń. Występy kolędnicze oceniała komisja artystyczna w składzie: dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, przewodniczący komisji, dr hab. Magdalena Szyndler – etnomuzykolog, folklorysta oraz Monika Dudek – etnolog, pieśniarka.

Sobotni czas oczekiwania na werdykt komisji umilił publiczności kolorowy, muzyczny i niezwykle ciepły występ Przedszkolaków z Lipnicy Murowanej, które pod kierunkiem pań: Renaty Kurek, Anny Grabarz, Anny Marzec-Kokoszka oraz Joanny Krzak, przedstawiły widowisko jasełkowe. W niedzielne popołudnie również podczas obrad jury z wyjątkowym koncertem kolędowym zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej oraz Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

Zmagania kolędników oglądali zaproszeni goście: wójt gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala oraz przedstawiciele Rady Gminy z przewodniczącym Damianem Gażą, którzy podczas ogłoszenia wyników gratulowali laureatom, wręczali dyplomy oraz statuetki grand prix – Lipnicka Gwiazda. Tym razem najwyższe trofeum powędrowało do: dziecięcej grupy kolędniczej HERODY z Rzepiennika Suchego, młodzieżowej grupy kolędniczej Z GWIAZDĄ z Nowego Wiśnicza oraz dorosłej grupy kolędniczej DROBY z Rzepiennika Suchego. 

Honorowy patronat nad Przeglądem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Adam Korta – Starosta Bocheński, Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana. Organizatorem dwudniowego przedsięwzięcia był Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorami: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej i Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej.

Nagrody finansowe dla laureatów Przeglądu ufundowali: Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Nagrody rzeczowe ufundowało: Starostwo Powiatowe w Bochni.

WYNIKI 37.MAŁOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU GRUP KOLĘDNICZYCH „O LIPNICKĄ GWIAZDĘ” <==

Galeria zdjęć <==

kulturalipnica.pl

video – Jarosław Krzak

Foto- IB

37. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”, 12 stycznia 2019 r., Dzień pierwszy – przegląd grup dziecięcych i młodzieżowych

Grupa obrzędowa Kolędnicy znad Uszwicy z Uszwi z programem – Herody. 13 stycznia 2019 r.

 

Grupa obrzędów Gnojniczanie z Gnojnika z programem – Z turoniem. 13 stycznia 2019 r.