Don't Miss
Home » Kultura » „Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z Wielkanocą”rozstrzygnięty / edycja 2019 / video i zdjęcia

„Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z Wielkanocą”rozstrzygnięty / edycja 2019 / video i zdjęcia

W sobotę 13 kwietnia 2019 r. w tarnowskim Muzeum Etnograficznym rozstrzygnięto 30 jubileuszową edycję „Konkursu na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z Wielkanocą”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło twórców z terenu powiatu brzeskiego. Organizatorzy uhonorowali również najbardziej zaangażowanych i zasłużonych twórców – w tym m.in.  Katarzynie Żurek z Przyborowa i Marii Pyrek z Borzęcina.

Do konkursu zgłoszono pisanki oraz elementy plastyki obrzędowej przygotowane przez aż 386 twórców z regionu tarnowskiego – powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski ziemski i grodzki oraz z powiatu nowosądeckiego, gorlickiego oraz nowotarskiego!

Nad konkursem czuwała Komisja konkursowa w składzie: Maria Cetera – przewodnicząca – etnograf Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Urszula Gieroń – etnograf Muzeum Etnograficzne w Tarnowie,  Marta Smólczyńska – etnolog Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Benedykt Kafel główny etnograf Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Beata Rompała – główny specjalista do spraw upowszechniania kultury ludowej – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie.

O regionie wschodniej Małopolski mówi się, że jest „zagłębiem” ludowej plastyki obrzędowej, a samo zjawisko przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W okresie wielkanocnym wielu mieszkańców regionu przygotowuje różnymi technikami palmy oraz pisanki, które następnie biorą udział w konkursach.Twórcami pisanek zgłaszanych do konkursu są ludzie średniego i starszego pokolenia, a także młodzież, dzieci i rodzinne klany.

Swoistym uzupełnieniem Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową było pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Galerii Jednego Obiektu”. W niedzielę 14 kwietnia o godzinie 13:00 w tarnowskim Muzeum Etnograficznym spotkanie poprowadziła kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie – Urszula Gieroń.

Na spotkaniu w ramach „Galerii Jednego Obiektu” pisanka z regionu tarnowskiego reprezentowana była przez kilkanaście jej przykładów wykonanych różnymi technikami przez wiodących twórców ludowych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca bogatą dokumentację fotograficzną.

„Konkurs na Pisankę i Plastykę Obrzędową związaną z Wielkanocą” uważany jest za największy konkurs skupiający twórców związanych z tradycyjną plastyką obrzędową. Konkurs wpisany został na stałe w tarnowski kalendarz imprez podtrzymujących, kultywujących i chroniących przepiękną, ludową tradycję zdobienia pisanek oraz wytwarzania przedmiotów tradycyjnej i współczesnej plastyki wielkanocnej.

Do Tarnowa przyjeżdżają najlepsi twórcy ludowi (dzieci, młodzież i dorośli – ok. 150 osób wytypowanych na lokalnych konkursach) z czterech powiatów regionu tarnowskiego, którzy po dzień dzisiejszy podtrzymują i kultywują regionalne tradycje zdobienia pisanek i tworzenia elementów plastyki obrzędowej związanej z Wielkanocą.

Konkurs organizowany jest przez Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Foto: Andrzej Gruca

IB

VIDEO

FOTO