Don't Miss
Home » Region » Kontraktowe zmiany

Kontraktowe zmiany

szpital2Terapia chorób psychiatrycznych w oddziale dziennym i chirurgia naczyniowa. W tych specjalnościach wzrośnie liczba bezpłatnych dla pacjentów świadczeń, udzielanych przez Centrum Zdrowia Tuchów. Tak wynika z tegorocznych kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O 20 % więcej pieniędzy przewidziano na działalność Dziennego Oddziału Psychiatrii. Przyjmuje on dorosłych pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi  od ograniczonych zaburzeń depresyjnych, przez zaburzenia osobowości po chorych na schizofrenię. Na oddziale leczą się także pacjenci z zaburzeniami nerwicowymi czy upośledzeni w stopniu lekkim. To osoby, które wieczorem i w nocy mogą pozostawać w środowisku domowym, a z terapii korzystać jedynie w ciągu dnia. Są wśród nich także byli pacjenci zamkniętych oddziałów w Kobierzynie czy Straszęcinie, którym po terapii poprawił się stan zdrowia.

Zachęcamy lekarzy i pracowników ośrodków pomocy społecznej  z terenu Pogórza do kierowania chorych  na specjalistyczne terapie, bo wiemy, że często pozostają one z własnymi problemami w zamkniętych środowiskach, co powoduje szybkie pogorszenie stanu zdrowia psychicznego – mówi szefowa Ośrodka Psychoterapii Elżbieta Grobecka. Chorzy korzystają z muzykoterapii i leczenia przez sztukę. Po zakończeniu zajęć mają możliwość spotkań w Klubie Pacjenta przy Tuchowskim Domu Kultury.

Ponadto w Tuchowie sporo, bo aż o jedną czwartą, zwiększono liczbę refundowanych zabiegów naczyniowych, które będą wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia.  To jeden z tegorocznych priorytetów Narodowego Funduszu Zdrowia.

 Niewielkie zwiększenia czy zmniejszenia kontraktów w granicach dwóch procent dotyczą kilku poradni, ale generalnie te zmiany się bilansują. – Dlatego po zsumowaniu ich, podobnie jak w przypadku oddziałów szpitalnych, finansowanie pozostaje na ubiegłorocznym poziomie – mówi prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.  – Choć na wizytę u najbardziej obleganych specjalistów trzeba trochę poczekać, to jednak kolejki są mniejsze niż w sąsiednich placówkach medycznych – dodaje.

Najkrótszy okres oczekiwania wynoszący obecnie od kilku dni do tygodnia dotyczy poradni:  ortopedycznej, chirurgii ogólnej, chirurgii ogólnej dla dzieci, chirurgii onkologicznej, kardiologicznej dla dzieci, neonatologicznej, leczenia bólu, chorób metabolicznych, a także medycyny sportowej i rehabilitacyjnej.

MK