W niedzielę 21 maja 2017 r. w wiosennej scenerii Parku Kępińskich w Szczurowej tancerze i muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic podczas ostatniego dnia Festiwalu „Krakowski Wianek” zaprezentowali widowisko pt. „Na len, na konopie. Żeby się darzyło” autorstwa Magdaleny Witkowskiej.
Decyzją komisji artystycznej w kategorii dorosłych zespołów folklorystycznych prezentujących formę autentyczną do „Swojaków” trafiła nagroda główna w postaci „Krakowskiego wianka” oraz nagroda finansowa w wysokości 2000 zł. Zespół otrzymał również nominację na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej w 2018 r.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z tej nagrody – mówi kierownik zespołu „Swojacy” Paweł Dąbrowski. – Wróciliśmy na ten przegląd po 8-letniej przerwie i udało nam się zdobyć najważniejszą nagrodę – dodaje.
„Swojaków” podczas ich występu dopingowała niemała delegacja z Klubu Seniora „Przystań” z Wierzchosławic, a także Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Krzysztof Bogusz.
– 35 „Krakowski Wianek „dla „Swojaków’ okazał się szczęśliwy Głowna nagroda nominacja na Pogórzańskie Gody do Łużnej, to sukces o którym marzy niejeden zespół. „Swojacy” przecież są zasadniczo zespołem, gdzie dotąd przeważała forma opracowana artystycznie. Przestawienie się na formę autentyczna jaką zaprezentował Zespół w Szczurowej to nie lada wyczyn. Udało się nam w stu procentach. Mówię „nam” – jest to bowiem wspólny sukces. Przed dwoma laty wycofałam się bowiem z czynnego uczestnictwa w tworzeniu programów. Dlatego uważam sukces Zespołu poniekąd jako mój „powrót z tarczą”. „Swojacy” są wspaniali! – mówi Maria Witkowska – reżyser i choreograf widowiska.
Do przeglądu Zespół przygotowywał się od stycznia. Kilka tygodni ciężkiej pracy pod okiem Magdaleny Witkowskiej (reżyser i choreograf) oraz Grzegorza Gawełka (śpiew) przyniosło bardzo wymierne efekty.
– Wyzwanie jakie zostało postawione przed nimi okazało się na ich miarę. Forma autentyczna to całkowite przestawienie się na inny sposób tańczenia, to pokonanie bariery wykonawczej, zadania aktorskie inne niż tylko w tańcu, często improwizacja na scenie. Zespół zadania te wykonał „na szóstkę”, bowiem forma autentyczna to kultywowanie tradycji nieskażonej czyli TRADYCJI, co w Wierzchosławicach szczególnie jest cenne. Osobiście cieszę się z nominacji na „Pogórzańskie Gody”, bo jeszcze trochę będę mogła popracować z tym wspaniałym Zespołem – dodaje Maria Witkowska
Warto wspomnieć, że w roku 2009 – podczas 28 edycji Festiwalu „Krakowski wianek” „Swojacy” zajęli w tej samej kategorii II miejsce z programem: „Zabawa w karczmie po odpuście”.
Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” tworzy 25 osób, oraz 7 osobowa kapela. To prawdopodobnie jeden z najstarszych zespołów ludowych w Małopolsce – istnieje i działa już 72 lata. Zespół powstał w 1945 roku. Kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny zespołu jest ogromny. „Swojacy” koncertowali niemal w całej Polsce, brali udział we wszystkich Dożynkach Centralnych, a także występowali za granicą w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Danii, Węgrzech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Litwie. Mieli zaszczyt gościć u Ojca Świętego Jana Pawła II. Lista nagród i dyplomów, odznaczeń i podziękowań dla zespołu jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić. Od kilku miesięcy przy Centrum Kultury w Wierzchosławicach działa dziecięcy zespół „Mali Swojacy”. Blisko 30 dzieci uczy się tańczyć i śpiewać, by w przyszłości godnie kontynuować dzieło rozpoczęte przez założyciela zespołu – Mieczysława Stacha.
—
foto Maciej Mazur