Don't Miss
Home » Felietony » Krótki wypad na weekend – gdzie bez problemu dojedziemy?

Krótki wypad na weekend – gdzie bez problemu dojedziemy?

Wiosna już za pasem, a wraz z nią cieplejsze dni, które zachęcają do tego, aby spędzić je na spacerach czy wycieczkach zamiast w czterech ścianach. Jakie kierunki możemy obrać z myślą o krótkiej, na przykład weekendowej, wyprawie?

Ciepłych, wiosennych weekendów nie musimy wcale spędzać w domu, gdyż różne ciekawe zakątki krajowe – a nawet zagraniczne – nie są tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Do jakich miejscowości i jakimi środkami transportu najłatwiej i najszybciej dojechać z Brzeska, aby organizacja wyjazdu nie sprawiła żadnych problemów?

Kraków i Tarnów na wyciągnięcie ręki

Stacja kolejowa Brzesko–Okocim znajduje się na trasie linii kolejowej 91 Kraków Główny–Medyka. Zatrzymują się tutaj zarówno pociągi Przewozów Regionalnych, jak i TLK oraz IC spółki PKP InterCity. Połączenia z Brzeska do Krakowa są bardzo liczne. Tę trasę obsługują ponadto rozmaici przewoźnicy autobusowi – na przykład Szwagropol czy TRANS-FREJ.

Przy tak wielu opcjach transportu warto skorzystać z portalu grupującego je na jednej stronie – takich jak www.goeuro.pl – i porównać ceny, czas przejazdu oraz godziny odjazdów poszczególnych środków komunikacji. Z Brzeska do Krakowa dotrzemy w około 45 minut pociągiem IC, w niespełna godzinę interRegio oraz w nieco ponad godzinę większością autobusów. W ten sposób zaplanujemy zarówno wycieczkę jednodniową bez noclegu, jak i dłuższy wyjazd.

Z dworców PKP i PKS w Krakowie bardzo szybko dotrzemy do głównych atrakcji miasta – rynku z Kościołem Mariackim i Sukiennicami (gdzie godne zwiedzenia są zwłaszcza Podziemia Rynku), dalej do zamku na Wawelu, odrestaurowanego Kazimierza czy Fabryki Schindlera.

Jeszcze bliżej Brzeska niż Kraków położony jest Tarnów. Choć znacznie ustępuje sławą królewskiemu miastu, również warto go odwiedzić – zwłaszcza że podróż pociągiem do Tarnowa zajmie nam niecałe pół godziny. W mieście zwraca uwagę szczególnie starówka – zachował się jej średniowieczny układ urbanistyczny, natomiast same budynki są przede wszystkim XIX-wieczne, choć wciąż istnieją również domy renesansowe.

Najstarszą kamienicą tarnowską jest Dom Mikołajowski z 1524 r. Ratusz miejski pochodzi z połowy XIV w. Równie stary byłby tarnowski zamek wzniesiony na Górze Świętego Marcina, jednak do dziś przetrwały jedynie ruiny tej budowli, które również można odwiedzić.

Miasto jest pełne ciekawostek. Należą do nich m.in. pozostała po starej tarnowskiej synagodze bima (podwyższenie stawiane w centrum żydowskiego domu modlitwy), niezwykła mykwa (łaźnia żydowska) w stylu mauretańskim przenosząca nas w klimaty Orientu czy piękny przykład nowoczesnej sztuki ulicznej – mural na rogu ulic Basztowej i Wałowej.

Wyprawa w góry i… jeszcze dalej

A może wybrać się na kilka dni w góry? Nie ma problemu – z Brzeska dojedziemy bezpośrednio pociągiem TLK chociażby do Muszyny (podróż zajmie nam około 3 godzin) czy Krynicy-Zdroju (3:40 h), skąd możemy organizować wycieczki w Beskid Sądecki, a nawet na Słowację (położona nad Popradem Muszyna znajduje się tuż koło granicy polsko-słowackiej). Bazą wypadową w miejscowości Podkarpacia czy choćby w Bieszczady będzie z kolei Przemyśl. Dojedziemy tam bezpośrednim pociągiem IC w około 2:45 h.

Organizując wycieczkę do miejscowości niepołożonej przy trasie kolejowej, warto zaplanować podróż, udając się najpierw do jednego z większych miast (Nowy Sącz, Kraków, Przemyśl), a następnie wybrać połączenie autobusowe. Na przykład, planując wycieczkę w Pieniny – chociażby do Krościenka czy Szczawnicy, której atrakcjami są piękne szlaki górskie, pijalnie wody mineralnej, a także słynny spływ przełomem Dunajca – można najpierw udać się do Nowego Sącza (nieco ponad dwugodzinna podróż pociągiem TLK), a później pojechać autobusem. Z Krakowa natomiast dotrzemy bez problemu do Zakopanego, z którym Brzesko nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego. Warto wziąć pod uwagę, że podróż autobusem na trasie Kraków–Zakopane może być krótsza niż podróż pociągiem.

Bliskość zarówno Krakowa, jak i Rzeszowa (około półtorej godziny bezpośrednim pociągiem IC) sprawia, że mieszkańcy naszego miasta mają dogodne warunki do planowania międzynarodowych podróży lotniczych. Z Rzeszowa znajdziemy m.in. tanie loty do Londynu, Dublina czy na Korfu, a z Krakowa – m.in. do Sztokholmu, Mediolanu, Pizy, Bolonii, Madrytu, Barcelony, Malagi, a nawet na Maltę, Sycylię czy Cypr. Oczywiście na taki wypad trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu niż weekend, ale organizacja podróży nie sprawi nam większych problemów – dogodne połączenia znajdziemy dzięki pomocnym wyszukiwarkom, online kupimy również bilety – zarówno kolejowe, autobusowe, jak i lotnicze. A że Brzesko jest bardzo dobrze skomunikowane z największymi miastami Małopolski i Podkarpacia, zaplanowanie podróży do licznych miejsc w Polsce i w Europie nie będzie wymagało wiele zachodu.