Płyta „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1”, za którą uhonorowany został artysta jest przekrojem jego twórczości i pierwszą z serii, która ma prezentować wielkie dzieła orkiestrowo-chóralne Pendereckiego. Wydawnictwo zawiera pierwsze nagranie studyjne polskiego kompozytora z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, na płycie znalazła się także m.in. kompozycja „Dies Illa”, napisana z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. To czwarta statuetka Grammy w historii twórczości artysty, pozostałe odbierał kolejno w 1988, 1999 i w 2001 roku.
W tegorocznym gronie osób nagrodzonych Grammy znalazły się największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Najwięcej, bo aż pięć statuetek otrzymała Adele, najlepszych młodym artystą został Chance The Rapper, a za najlepszą piosenkę rock uznano „Blackstar” Davida Bowiego.
Oprócz Krzysztofa Pendereckiego nominowany do muzycznego oskara został także Mariusz Kwiecień. Polski śpiewak otrzymał nominację za wykonanie dzieła Karola Szymanowskiego „Król Roger” w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015 r.
Przypomnijmy, że w 2013 roku Krzysztof Penderecki został odznaczony Złotym Medalem Honorowym za Zasługi Dla Województwa Małopolskiego. Artystę wyróżniono za wspieranie artystycznych przedsięwzięć w regionie, wkład w rozwój polskiej i światowej muzyki symfonicznej oraz kultury, a także ideę utworzenia Europejskiego Centrum Muzyki – pierwszego tak ukształtowanego ośrodka rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie.
***
Krzysztof Penderecki – polski dyrygent i kompozytor, urodził się w 1933 r. w Dębicy, od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie i na skrzypcach, a pierwsze utwory zaczął pisać jako 8 letni chłopiec. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Do najważniejszych dzieł Pendereckiego należą m.in. takie kompozycje jak : „Tren ofiarom Hiroszimy”, „Pasja wg. św. Łukasza”, „Dies Irae”, „Jutrznia”, „Polskie Requiem”, „Te Deum”, „Siedem bram Jerozolimy”, a także opery „Czarna maska”, „Raj utracony” czy „Diabły z Loudun”.
—
malopolska.pl