Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Kwiatowo i kolorowo w Szczepanowie

Kwiatowo i kolorowo w Szczepanowie

4 maja, obok bazyliki w Szczepanowie odbył się organizowany po raz pierwszy w gminie – „Dzień kwiatka”. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych – pokazy, warsztaty, gry, konkursy, wystawy oraz festiwal kolorów. Do Szczepanowa przybyło wielu mieszkańców z całej gminy.

Dlaczego takie święto przygotowane zostało właśnie w tej miejscowości? Witając przybyłych gości wytłumaczył to burmistrz Brzeska, Tomasz Latocha. – W annałach szczepanowskiej straży zachował się pewien dokument o walnym zgromadzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej, jakie odbyło się 28 lipca 1935 roku, zapisano w nim: „Druh Budyn Kazimierz poruszył sprawę dochodu z „Dnia kwiatka” urządzonego w odpust św. Stanisława, czyli 12 maja..”
Chociaż nie znamy dokładnie przebiegu tego święta, postanowiliśmy zorganizować wydarzenie, które prawdopodobnie będzie wyglądać podobnie, jak to w 1935 roku – mówił burmistrz.

Oprócz włodarza gminy gości witali proboszcz szczepanowskiej bazyliki – Władysław Pasiut, przewodnicząca rady miejskiej – Maria Kądziołka oraz radna i sołtys ze Szczepanowa – Anna Lubowiecka.

Żabki i Kwiatuszki – to dwie grupy dzieci z przedszkola w Szczepanowie, które przygotowały wspaniałe występy, do którego przygotowały je opiekunki Aneta Kurek i Katarzyna Kocoł. Ich starsze koleżanki i koledzy ze szkoły podstawowej przygotowały pokaz kwiatowej mody, uczniami opiekowały się Ewa Starsiak, Agata Dąbrowa, Beata Podstawa i Małgorzata Stalmach. W pokazie mody brały również udział dzieci ze świetlic w Mokrzyskach i Sterkowcu, ich opiekunkami były Iwona Tomasik i Celina Słowik. Były także występy młodych artystów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, swoje umiejętności prezentowała także teatralna grupa „Każdy może” ze Sterkowca, która wystąpiła z przedstawieniem „Baśniowy ambaras”, występem zachwyciły także „Okocanki” z Okocimia.
Dzieci i dorośli mieli mnóstwo zabawy podczas festiwalu kolorów, zabawę prowadził Mateusz Tekiela.

Przez cały czas trwania imprezy czynne były warsztaty robienia kwiatów z bibuły, sadzenia roślin, robienia bukietów z żywych kwiatów, trwał konkurs plastyczny oraz warsztaty kulinarne, chętni mogli wziąć udział w malowaniu twarzy czy w grach planszowych. Dzieci miały do dyspozycji plac zabaw z dmuchanym zamkiem i wielkie bańki mydlane, maluchy mogły także przejechać się konno. Można było zjeść pyszną kiełbaskę z grilla, kupić wspaniałe ciasta upieczone przez panie z kół gospodyń wiejskich ze Szczepanowa, czynne były stoiska, na których królowały kwiaty, przyprawy i wyroby ceramiczne.

Organizatorami imprezy byli Urząd Miejski w Brzesku, MOK oraz sanktuarium w Szczepanowie.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby „Dzień kwiatka” był udany – kołom gospodyń wiejskich z Jadownik, Poręby Spytkowskiej i Mokrzysk, Ewelinie Damasiewicz, Katarzynie Pacewicz-Pyrek, Annie Serwin oraz miejskiej bibliotece. Specjalne podziękowania kierują do nauczycieli i dzieci ze szkoły podstawowej  i przedszkola w Szczepanowie.

brzesko.pl

Video – Maciej Mazur
Fot. Maciej Mazur