Don't Miss
Home » Region » Lipnicka Gwiazda 2019 / 12-13 stycznia 2019 r.

Lipnicka Gwiazda 2019 / 12-13 stycznia 2019 r.

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej zaprasza do udziału w 37. Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”, który odbędzie się w dniach 12-13 stycznia 2019 r. w sali widowiskowej GDK w Lipnicy Murowanej. Podczas dwudniowego przeglądu zaprezentują się dziecięce, młodzieżowe i dorosłe grupy kolędnicze z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego.

12 stycznia w sobotę na scenie wystąpią dziecięce i młodzieżowe grupy kolędnicze (rozpoczęcie o godzinie 13:00). Z kolei w niedzielę 13 stycznia wystąpią dorosłe grupy kolędnicze(rozpoczęcie o godzinie 14:00). Zachęcamy do odwiedzin Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej i podziwiania pięknych, tradycyjnych widowisk kolędniczych prezentowanych na lipnickiej scenie. 

Przedsięwzięcie ma na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowej tradycji kolędowania, prezentację zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych wsi polskiej jako ważnego elementu tradycyjnej kultury narodowej, urozmaicenie oferty kulturalnej okresu karnawału. Barwne widowiska o zróżnicowanej tematyce (herody, draby, szczodroki, trzej królowie) gromadzą liczną publiczność, a wieloletnia realizacja imprezy oraz wysoki poziom prezentowanych widowisk kolędniczych wpisały ją na stałe w kalendarz działań kulturalnych tej części Małopolski.

Historia tej imprezy kulturalnej jest bardzo bogata i warto ją poznać bo zachwyca każdego, wrażliwego na piękno człowieka. Wszystko zaczęło się w 1983r. od I Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Gromniku. Na stałe „Lipnicka Gwiazda” rozbłysła nad Lipnicą Murowaną dopiero od V Przeglądu. Od lat najważniejszym kryterium oceny zespołu jest wierność tradycji w stroju, kostiumie, gwarze, tekście i muzyce, a także w składzie instrumentalistów. Kto był chociaż raz na prezentacjach widowisk kolędniczych w Lipnicy Murowanej, ten będzie wracał lub będzie chciał wracać tam zawsze. Nie da się bowiem zapomnieć obrazów przewijających się przez scenę, owej toporności i patosu wygłaszanych tekstów, swoistego teatru postaci żywcem wyjętych i szablonowych – z teatru średniowiecznego, wyrazistego podziału pomiędzy dobrem a złem, strachem i śmiechem… tego wszystkiego, co składa się na plebejską zabawę i atmosferę owego wydarzenia. Obraz Lipnicy Murowanej na zawsze zostaje w pamięci, bo w tej ziemi można się zakochać, jej serce wciąż bije dla wszystkich przybywających, wszystkich którzy pragną wskrzesić ducha przeszłości i choć na moment powrócić do czasów kiedy kolędowanie było prawdziwym świętem.

Organizatorami dwudniowego Przeglądu są Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, zaś współorganizatorem Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

W ramach Przeglądu w Lipnicy Murowanej odbędzie się kwalifikacja do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu oraz w Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej. 

IB