Don't Miss
Home » Region » Lipnickie palmy jak zawsze piękne

Lipnickie palmy jak zawsze piękne

DSC_7255Doskonała, wiosenna pogoda zachęciła tysiące turystów do przybycia do Lipnicy Murowanej by podziwiać najwyższe w Polsce palmy wielkanocne. Tutejsze palmy bardzo różnią się od tych, które można kupić w supermarketach oraz kwiaciarniach – ręcznie robione, smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie. Niedziela Palmowa, przypadająca w tym roku 13 kwietnia, rozpoczęła w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Z tej okazji w kościołach odbywały się procesje z palmami. Tysiące turystów nie tylko z Małopolski, ale i Śląska oraz Podkarpacia dało się urzec urokowi lipnickich palm. W Lipnicy w tym dniu nie zabrakło także mieszkańców powiatu Brzeskiego.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 139 palm przy czym: palm wysokich powyżej 12 metrów zgłoszono 7, palm średnich od 5 do12 metrów zgłoszono 40, palm niskich od 3 do 5 metrów zgłoszono 23. W Biurze Organizacyjnym zgłaszane i oceniane były także palmy dziecięce do 3 metrów, których zgłoszono 69. Najmłodsi zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami, słodyczami, upominkami od sponsorów oraz specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę.

Stawianie najwyższych palm na lipnickim rynku budzi ogromne emocje od ponad 56 lat i jest źródłem niezapomnianych przeżyć. Ta piękna tradycja jest przejawem wartości zaczerpniętych z lokalnej tradycji ludowej. Nikt nie pozostaje obojętny na dostojność lipnickich palm. Ich wysokość budzi podziw oraz zachwyt przybyłych gości, turystów, pielgrzymów, przedstawicieli polityki, kultury i nauki.

Najwyższa w tym roku palma mierzyła 31 metrów i 84 centymetry. Jej wykonawcą był niepokonany od wielu lat Zbigniew Urbański. W walce o palmę pierwszeństwa do konkursu staje także kilka innych rodzin z Lipnicy – kolejno w kategorii palm wysokich uplasowali się: rodzina Mechów z Lipnicy Murowanej; Monika, Tomasz i Jakub Leszczyńscy; Andrzej Plewa; rodzina Klejdyszów i Józef Rysak.

Ich palmy chociaż nieco niższe – to jednak równie piękne i robiące wrażenie na oglądających. Ale konkurs to nie tylko najwyższe palmy – wrażenie robi kilkadziesiąt palm ustawionych wokół pomnika św. Szymona – stojącego pośrodku lipnickiego rynku. Setki palm, z których blisko 80 zgłoszono do konkursu przynieśli ze sobą mieszkańcy, a w szczególności ich najmłodsze pokolenie. Wykonane z pomocą rodziców i dziadków stanowiły piękne tło konkursu palm. Również turyści mogli stanąć do konkursu z własnoręcznie przygotowaną lipnicką palmą – warsztaty dla nich zorganizowały panie z Gminnego Domu Kultury. Tłok jaki tam panował najlepiej świadczy o tym, że nieco sztuczne palmy wileńskie jakie również pojawiły się na imprezie – nie mają żadnych szansz tymi z Lipnicy. Każdy chętny mógł samodzielnie wykonać palmowe drzewko oraz przyozdobić je bibułowymi wstążkami, kwiatami, poświęcić a później na pamiątkę zabrać ze sobą.

Na 56 Konkurs Palm przybyli do Lipnicy zaproszeni goście, a wśród nich wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz, europarlamentarzyści, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, których podczas otwarcia uroczystości powitali: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala oraz Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa.

O godzinie 10:45 nastąpiło poświęcenie palm na lipnickim rynku. Tuż po nim procesja z wiernymi niosącymi kolorowe, wielkanocne palmy udała się na Mszę Św. do kościoła pw. św. Andrzeja Ap. koncelebrowaną przez proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Lipnicy Murowanej – ks. Zbigniewa Krasa, ks. Jana Banacha oraz ks. Kazimierza Sowę. W czasie całodniowych uroczystości na scenie zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, zespół „Raj” z Rajbrotu”, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Młodzieżowa Kapela Ludowa oraz Izabela Mytnik z Zespołem.

O godzinie 17:00 w kościele św. Leonarda wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO miał miejsce piękny koncert w Wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Bochni pt. „Kleszczmy rękoma”. Konkursowi Palm towarzyszyły: jarmark wielkanocny, zwiedzanie zabytków Lipnicy, konkurs plastyczny „Zwyczaje Niedzieli Palmowej w lipnickiej kulturze” oraz konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne. Jego laureatami zostali: Kamil Mastalski z Lipnicy Murowanej – I miejsce, Marian Babicz z Nowego Wiśnicza – II miejsce oraz Kazimierz Janioł z Królówki – III miejsce.

W czasie 56 Konkursu Lipnickich Palm miała miejsce kampania Województwa Małopolskiego „Zasmakuj w Małopolsce”. Chętni mogli uczestniczyć w degustacji małopolskich produktów regionalnych. Dodatkowo odbył się pokaz gotowania z wykorzystaniem lokalnego produktu tradycyjnego – suski sechlońskiej (suszonej śliwki). Prezentowaną potrawą był zrazik w cieście francuskim nadziewany suską sechlońską w sosie śliwkowym.


GDK Lipnica Murowana / IB