Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Mali strażacy z Jadownik na Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych / video

Mali strażacy z Jadownik na Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych / video

W niedzielę 23 czerwca 2019 r. w Wieruszowie (Województwo Łódzkie) 40 dziecięcych drużyn pożarniczych z Polski i Czech zmierzyło się podczas II Olimpiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Po raz pierwszy do zmagań dołączyły drużyny z Czech. Wśród uczestników znaleźli się również mali strażacy z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Jadownik wraz ze swoimi opiekunami. Olimpiada była wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem dzięki najmłodszym adeptom ochotniczej służby pożarniczej, a decyzją komisji sędziowskiej wszystkie drużyny zostały sklasyfikowane na pierwszym miejscu!

Niedzielne zawody poprzedziła uroczysta parada uczestników, jaka przeszła ulicami miasta przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Wieruszowie. Mali strażacy rywalizowali wzorem swoich starszych kolegów w kilku konkurencjach. Była sztafeta, musztra, ćwiczenie bojowe „na mokro” oraz ćwiczenie bojowe „sikawka”. Publiczność miała m.in. okazję do spotkania z mistrzem olimpijskim Zbigniewem Bródką (strażakiem z Komendy Powiatowej PSP w Łowiczu), a swoje umiejętności zaprezentowali mali strażacy z SDH Klimkovice z Czech. Dodatkowo na wszystkich gości czekało całe mnóstwo atrakcji – m.in.  zabytkowy samochód strażacki marki Magirus z OSP Kępno, ścianka wspinaczkowa, gigantyczne piłkarzyki, pokazy ratownicze, liczne gry i konkursy oraz stoiska wystawców z branży pożarniczej.

– Ze względu na wysoki poziom wyniki wszystkich drużyn oscylowały wokół górnych granic punktowych, dlatego też wszystkie drużyny zostały sklasyfikowane na pierwszym miejscu – mówi kpt. Karol Brylak dla portalu osp.pl (sędzia główny tegorocznych zawodów).

Dekoracji zwycięzców dokonał Waldemar Pawlak – prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Teresa Tiszbierek – wiceprezes ZOSP RP.

Organizatorami I Międzynarodowej i II Ogólnopolskiej Olimpiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wieruszowie oraz Urzędem Miejskim w Wieruszowie. Dziecięce drużyny pożarnicze już na stałe zagościły w strażackim krajobrazie Polski. Skąd pomysł na takie zawody? Wg druhów z Wieruszowa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie tylko wśród dorosłych, ale i dzieci. Wydarzenie jest organizowane co dwa lata.  Olimpiadę wsparło wielu sponsorów w tym lokalny samorząd oraz przedsiębiorcy, a także podmioty związane z branżą pożarniczą.

Olimpiada odbywała się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek, Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka.

Foto: Dziecięca Drużyna Pożarnicza OSP Wieruszów

IB / osp.pl 

VIDEO

FOTO