Don't Miss
Home » Region » Mali studenci rozpoczęli naukę na Uniwersytecie Dziecięcym PWSZ

Mali studenci rozpoczęli naukę na Uniwersytecie Dziecięcym PWSZ

W sobotę, 18 lutego nowy rok akademicki rozpoczęli mali studenci Uniwersytetu Dziecięcego działającego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. W uroczystej inauguracji wzięło udział niemal stu ciekawych świata „odkrywców”.

Dzieci i ich rodziców powitała JM Rektor dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ. – Staniecie się dziś ważną częścią naszej Uczelni. Korzystajcie w pełni z możliwości, jakie daje uczestnictwo w zajęciach i zadawajcie jak najwięcej pytań, bądźcie ciekawi świata – zachęcała młodych ludzi.

Małych studentów przywitał także Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. – Cieszę się, że jest Was takie wielu. To dobrze dla naszego miasta, bo kiedyś to Wy będziecie budować jego przyszłość mówił.

Dzieciaki mogły także wysłuchać krótkiego wystąpienia dr Małgorzaty Kołpy, Prorektor ds. współpracy i rozwoju PWSZ, która przypomniała historię Tarnowskiej Akademii Młodych, która ewoluowała w Uniwersytet Dziecięcy. – Jego rozwój stał się możliwy w tym roku dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało nam ok. 33 tys. zł opowiadała.

Swoich młodszych kolegów przywitali także przedstawiciele samorządu studenckiego PWSZ Kamil Spędzia oraz Karolina Drogoś.

Głównym punktem inauguracji była uroczysta immatrykulacja oraz wręczenie małym studentom ich pierwszych „indeksów”.

Zajęcia Uniwersytetu zainaugurował wykład pt.  „Krótka historia pieniądza, czyli jak za psa kupić dwa koty”. Wystąpienie połączone  z interaktywnymi i interdyscyplinarnymi zabawami, przygotowała mgr inż. Barbara Partyńska-Brzegowy wraz ze Studenckim Kołem Naukowym „Manager” działającym przy Zakładzie Ekonomii PWSZ.

Dzieci oraz ich rodzice mogli ponadto obejrzeć bardzo ciekawą wystawę pieniędzy, którą zorganizowano dzięki pomocy i materiałom Narodowego Banku Polskiego, Oddział Okręgowy w Krakowie. Ekspozycja podzielona była na dwie części: „Waluty świata” oraz „Pieniądze na przestrzeni wieków”.

– Można było oglądać stare monety  i banknoty w różnych walutach. Mieliśmy takie z okresu zaborów, przedwojenne, banknoty z II wojny światowej, z okresu przed denominacji oraz współczesne. Na wystawie były również pieniądze tzw. przyszłości czyli polimerowe, a nawet szklane – opowiada Barbara Partyńska-Brzegowy. – Największym „hitem” była możliwość oglądania zabezpieczeń na banknotach, które chronią pieniądze przed fałszowaniem. Korzystaliśmy przy tym z mikroskopu – dodaje.

Szczegóły dotyczące Uniwersytetu Dziecięcego znaleźć można w specjalnej zakładce na stronie pwsztar.edu.pl.

PWSZ